Çevre

Hayvanlar ve İnsanlar

İNSANLAR VE HAYVANLAR ARASINDAKİ BENZERLİKLER ve FARKLAR

Genetik olarak %98 oranında biz insanlara benzeyen gorillalar gruplar halinde yaşarlar. Erkek gorilla -ortalama- altı dişiden oluşan hareminin tek sahibidir. Çoğu Türk erkeği gibi, rahat ve bencildirler, dişilerinin temin etmekle yükümlü olduğu yiyecekleri ilk önce kendileri yerler. Boyları ortalama 1.70 cm, ağırlıkları 200 kilogram olan erkek gorillalar lideri oldukları kolonilerinde -Türk erkeklerinin genelinde olduğu gibi- kuma adeti uygulayıp, gruplarına dahil ettikleri ‘genç ve yeni gözdelerine’ eski eşlerine nazaran daha çok ilgi ve itibar gösterirler.

Şempanze topluluğunda ise; dişi ve erkek sayısı eşite yakındır. Erkek şempanzeler tarafından temin edilen yiyecekler önce yavrular arasında paylaştırılır, arta kalanını da yetişkinler yer. Şempanzelerde çok-eşli seksüel hayat tarzı geçerlidir. 30-40 şempanzeden oluşan grup içindeki dişi ve erkekler arasında cinsel ilişki serbesttir. Bu nedenle grup üyeleri kesinlikle birbirlerini kıskanmazlar, dileyen şempanze dilediği ile sevişir. Şempanzelerde nefret ve intikam duyguları da yoktur. Kavga eden şempanzeler kısa bir süre sonra birbirleri ile öpüşerek barışırlar. Bedensel yapı olarak insan cinsinin erkeğinden daha küçük olmasına rağmen ondan üç kat daha kuvvetli olan şempanzeler sinsi değillerdir, duygularını açık biçimde birbirlerine gösterirler. Kendilerine yiyecek temin eden koloni üyelerine sımsıkı sarılıp, sevinç çığlıkları atarak minnet ve sevgilerini belli ederler. Anne şempanzeler yavrularını asla terk etmezler, istenmeyen yeni doğmuş bebeklerini cami avlusuna bırakmaz, dominant olmayan erkek şempanzeler savunmasız çocuk şempanzelere tecavüz etmez, kesinlikle eşlerini dövmez, töre, namus ve berdel cinayeti işlemezler.

Ortalama olarak günde dokuz kez sevişen ve gruplarındaki itibarı seks güçlerine endekslenen erkek şempanzelerin, tembel erkek gorillalara nazaran testisleri dört kat daha büyüktür. İnsan erkeğinin testisleri ise hemcinsleri gorillaların testislerinden bile daha küçüktür.

***

UCLA Psikoloji ve Antropoloji Bölümü’nün yaptığı bir araştırmada; “Seni seviyorum” sözleriyle yetiştirilen evcil hayvanlar benzerlerine nazaran daha sağlıklı ve hızlı gelişiyorlar. Yetişme sürecinde sevgi ortamında büyüyen ve kulaklarına sevgi sözcükleri fısıldanan hayvanlar hastalıklara karşı daha dirençliler.

Psikologlar tarafından değişik kültür, yaş ve inançlara sahip 1000 kişiye uygulanan ‘Seni Seviyorum’ testinin sonucunda ise; deney uygulanan insanların %97’sinde beliren en kuvvetli duygu, kendilerine sebepsiz ama olumlu yaklaşan insanlardan şüphe etmek.

***

Kendisine tanrı tarafından bahşedilen akıl ve düşünce kabiliyeti ile; atom bombası, savaşlar, soykırımlar ve katliamlar yapan insan, hayvanlar alemi seks standartlarının da çok alt seviyelerinde yaratılmıştır.

Ahtapotlar birbirlerine kollarıyla sımsıkı sarılarak sevişirler. Ejakülasyondan hemen sonra tekrar ereksiyona ulaşabilen erkek kangurular multi-orgazm hissedebiliyorlar.

Kargalar tek-eşlidir, 30 yıllık hayatları boyunca eşlerini –çoğu Türk erkeğinin aksine- asla aldatmazlar.

Erkek domuzların orgazmı yarım saat sürüyor.

Fillerin penisi 120 cm. uzunluğunda.

Prezervatif firması Durex’in yaptığı bir araştırmaya göre, Türk erkeklerinin penis boyları ise ortalama 11,4 cm, çoğunda da ereksiyon ve erken boşalma sorunu var.

Türü ne olursa olsun, bir hayvan asla yalan söylemez. Sadıktır. Çek-senet tahsili için çete kurmaz, riyakârlık, dolandırıcılık, hortumculuk, gasp, kapkaç yapmaz, rüşvet almaz, tecavüz etmez, ayakkabı kutularına para saklamaz, eline din kitabı alıp seçmenlerden oy dilenmez.

Ve hiçbir hayvan; ‘Aslanizm elden gidiyor’ bahanesiyle, tabiat yasalarını silah zoruyla yürürlükten kaldırıp ormanda askeri darbe yapmaz.

Tanrının en üstün varlık olarak insanı yarattığına halâ inanıyor musunuz?

Mehmet T. Özciğer

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu