Çevre

Herkes gitti, yalnızca kurbağalar ve biz kaldık…

kucukcekmece-golu-7

***
1970’lerin ikinci yarısına kadar çok zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olan Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere sulak alanı özellikle 1980’den sonra gölün çevresinde gecekondu ağırlıklı yerleşim alanlarının da çoğalmasıyla bugün bu zenginliğini kaybetti. Gölün çevresindeki bereketli ekili alanlar ve meralar bugün inşaat alanına dönüşüyor. Dün Altınşehir’in endemik toplamı neredeyse İngiltere’nin endemik toplamına yakınken bugün bu çeşitlilikten eser kalmadı.

Küçük Karabataklar, dünyada nesli tükenen Dikkuyruk, bir zamanlar dünyada sadece burada yaşayan Beyaz Dişli Kör Fare, Benekli Kaplumbağa, Apollon Kelebeği gibi çok sayıda canlı burayı terk ettiler. Su yılanına rastlamıyoruz artık. Sadece kurbağalar henüz terk etmediler. Yaz boyu seslerini duyduğumuz kurbağaların sesi de havaların soğumasıyla birlikte kesildi. Gölde yaşayan Turna balığı, Kızılkanat da epeydir yoklar. Göl artık bir acı göl!

kucukcekmece-golu-5

Kuş göçünün en önemli geçiş yollarından birisi olan bölgede bugün artık bu sürülere rastlamak mümkün değil. Sazlıklardaki leylek yuvaları artık yok.

Bu bölge şimdi de Kanal İstanbul’un tehdidi altında. Son darbeyi de o vuracak.

Giden gitti. Kurbağalar ve bizler beklemedeyiz!

Fotoğraflar ve Yazı: Ercüment Gürçay

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu