Güncel

İçten içe çürüyen elma : Apple

Apple’ın yeni akıllı telefonu İphone 5c üretimi yapan Çindeki Pegatron fabrikasında çalışan 15 yaşındaki işçinin ölümü gündeme bomba gibi düştü. 

Çin’de iPhone’ların üretimini yapan fabrikalardan biri olan Pegatron’da 4 işçi hayatını kaybetti. Wall Street Journal’ın aktardığı bilgilere göre hayatını kaybeden işçilerden biri olan Shi Zhaokun,  sadece 15 yaşında. İşe girerken yaşını 20 gösteren Shi Zhaokun, yakalandığı zatürre sonucu hayatını kaybetti.

 Pegatron ve Apple‘ın ortak yürüttüğü araştırma sonucunda ölümlerin iş şartılarıyla alakalı olmadığı sonucuna vardı. Ancak her ne kadar sonuç böyle gözükse de, Çin’de bulunan fabrikaların zor çalışma şartları ve düşük ücretleri sebebiyle Apple sıkça eleştiriliyor. Günlük 12 saati bulun çalışma saatleri, birçok çalışanın güçsüz düşmesine sebep oluyor.

Olay sonrası Pegatron şirketi 15 yaşındaki gencin ailesine 15.000$ önerdi ancak aile bu teklifi geri çevirdi. Ölen çocuğun babası oğlunun ilk hafta 79 saat ikinci hafta 77 saat ve üçüncü hafta 75 saat çalıştırıldığını iddia etti. Aile büyük ihtimalle yaşı tutmadığı halde işçi çalıştırmaktan dolayı şirketi mahkemeye verecek.

 

Zatürre teşhisiyle kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesini kaybeden Zhaokun’un ölümünün ardından şirketin sözcüsü yaptığı açıklamada ‘Biz işçilerin çalışma şartları üzerinde dikkatlice çalışıyoruz’ demekle yetinirken, fabrika yetkilileri de tesislerde herhangi bir problemin olmadığı konusunda hem fikir görünüyor.

New York merkezli China Labor Watch’ın yayınladığı rapora göre ise zatürre nedeniyle yaşamını yitiren Zhaokun’un her gün 12 saat çalıştığı, 3 ayda bir vardiya değişikliğine gittiği ve bayram günlerinde bile çalışmak zorunda kaldığını kaydetti.

Çin iş kanununa göre 16 yaşın altındaki kişilerin çalışması yasak; ancak Zhaokun’un yaşını küçük göstererek fabrikaya girebildiği düşünülüyor.

Tüm bu gelişmelerin ardından Apple’dan bir açıklama ise henüz gelmiş değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu