Güncel

İki Milyon Mülteci

Suriye’deki iç savaş sonucunda ülkesini terk ederek başka ülkelere sığınan insanların sayısı 2 milyonu geçti.0,,17058118_303,00

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin açıkladığı rakamlara göre, Suriye’den kaçarak başka ülkelere sığınan mültecilerin sayısı 2 milyonu geçti. Bu sayı bir yıl önce 230 bin olarak tespit edilmişti. Sadece son 12 ay içinde yaklaşık 1 milyon 800 bin Suriyeli ülkelerini terk ederek başka ülkelere sığındı.

Kurum tarafından yapılan açıklamada “Kadınlar, erkekler, çocuklar genellikle üzerlerinde elbiselerinden başka bir şey olmadan sınırların dışına doğru akın ediyor” denildi.

460 bin mülteci Türkiye’de
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres: “Bu acı ve tehcirin yakın geçmişte eşi benzeri yok.”

Suriye’de bulunan gazeteci ve gözlemciler, ABD’nin askerî operasyon açıklamalarının ardından mülteci akınının daha da arttığını belirtiyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin açıkladığı rakamlara göre ağustos ayı sonu itibariyle Mısır’da 110 bin, Irak’ta 168 bin, Ürdün’de 515 bin, Lübnan’da 716 bin ve Türkiye’de 460 bin mülteci bulunuyor. Her iki mülteciden biri 17 yaşında ya da daha küçük.

Suriye sınırları içerisinde ise 4 milyon 250 bin kişi çatışmaların olduğu bölgelerden daha sakin bölgelere doğru göç etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Cenevre’de yaptığı açıklamada “Bu acı ve tehcirin yakın geçmişte eşi benzeri yok” diye konuştu.

Suriye’deki durumun “bu yüzyılın en büyük trajedisi, en çirkin insanî felaketlerinden biri” haline geldiğini belirten Guterres, tek tesellinin mültecilere kapılarını açan komşu ülkelerin yardımseverliği olduğunu söyledi.

Kaynak:  Deutsche Welle

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu