Bilim Teknoloji

İlk Evcil Köpeğin İzinde

İskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi’nden bilimadamları köpeklerin ne zaman ‘’insanın en iyi dostu’’na dönüştüğünü bulmak için tarih öncesi köpek ve kurtların DNA’larını incelemeye aldı.

Şu anda elde bulunan bilgilere göre ilk evcil kopek 14 bin yıl önce yaşadı, ancak bazı veriler insanların 35 bin yıl önce bile evlerinde köpek beslediklerine işaret ediyor. Köpeklerin ilk ne zaman evcilleştirildiğine dair tartışmalar sürüyor. Bazı araştırmacılar köpeklerin ilk olarak Doğu Asya’da evcilleştirildiğini ve bu uygulamanın daha sonra buradan yayıldığını iddia ederken, bazıları dünyanın farklı yerlerinde insanların birbirlerinden bağımsız olarak köpekleri eğitmeye başladığını iddia ediyor.

Doğal Yaşam Alanı Araştırma Konseyi (NERC) tarafından verilen bir ödenekle Aberdeen ve Durham Üniversiteleri tarafından gerçekleştirilecek olan araştırmada yeni DNA inceleme teknikleri ile Asya ve Avrupa’da bulunan tarih öncesi köpek kalıntılarına uygulanacak.

Aberdeen Üniversitesi İnsan Paleontolojisi 6. Yüzyıl Bölümü Başkanı Profesör Keith Dobney, “Hayvanların evcilleştirilmesi ile ilgili neredeyse herşey çiftçiliğin başlamasına dayanıyor. Ancak köpekler bu duruma istisna. Köpekler avcı ve toplayıcılar tarafından tarıma başlanmadan 3 ila 5 bin yıl önce evcilleştirilmiş. Ancak bu tarih on binlerce yıl daha geriye de gidebilir’’ dedi.

Durham Üniversitesi tarih öncesi DNA uzmanı Dr Greger Larson ‘’İneklerin, koyunların, keçilerin ve domuzların ne zaman evcilleştirildiklerini az çok biliyoruz ancak ne yazık ki köpeklerin ne zaman insanların hayatına girdikleri ile ilgili pek bir bilgimiz yok. Yeni DNA inceleme tekniklerini kullanarak bunu değiştirmeyi umuyoruz’’ dedi.

Araştırmacılar yeni DNA inceleme tekniklerini kullanarak köpeklerin evcileşmenin etkilerini ilk ne zaman gösterdiklerini bulmaya çalışacak, ayrıca tarih öncesi köpek kemikleri de insanla olan ilişkilerinin anlaşılabilmesi için incelenecek.

Bilim adamları evcilleşmenin köpekleri biyolojik olarak nasıl etkilediğini araştırırken bir yandan da evcil köpeklerin dünyaya nasıl yayıldıklarına dair bir harita çıkartacak.

Bu araştırmanın sonunda köpekleri evcilleştirme fikrinin bir coğrafı bölgede ortaya çıkıp daha sonra oradan mı dünyaya yayıldığı yoksa dünyanın farklı yerlerinde birbirinden bağımsız olarak farklı zamanlarda mı ortaya çıktığı da öğrenilecek.

3 yıl sürmesi beklenen araştırma projesi Ekim ayında başlayacak ve 950 bin sterline mal olacak.

Kaynak:www.londragazete.com
www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu