Bilim Teknoloji

İnsanlar ve hayvanlarda yaşamak için ortak taktik: Levy yürüyüşü

İnsanlar ve hayvanlar yemek bulmak için benzer taktikleri kullanıyor.

Bir hayvan için yaban hayatta yiyecek bulmak marketten alışveriş yapmaya benzemez. Çevreyi iyice kolaçan etmeleri, kilometrelerce mesafeler katletmeleri gerekir. Araştırmalar, böceklerden memelilere, hayvanların yemek bulmak için Levy yürüyüşü denen bir yönteme başvurduğunu ortaya koyuyor. Yeni bir çalışma, bir alanı rastgele örüntülerle gezerek keşfetmek olarak düşünebileceğimiz Levy yürüyüşüne, insanların da başvurduğunu ortaya koyuyor.

Tanzanya’da yaşayan avcı-toplayıcı bir grup olan Hadzaları inceleyen araştırmacılar, bu insanların hareketlerinin avladıkları hayvanların hareket örüntüleriyle şaşırtıcı derecede benzerlik gösterdiğini tespit etti. İki farklı gruptan 44 Hadza’dan, yiyecek aradıkları esnadaki hareketlerini kaydetmek üzere GPS taşımaları istendi. Hadza erkekleri genellikle avlanırken, kadınlar daha çok bitki topluyorlar. Bu yiyecek arama seanslarından gelen GPS verileri analiz edildiğinde, arayışların yüzde 40’tan fazlasının Levy yürüyüşü örüntüleri ile gerçekleştiği ortaya çıktı.

İnsanların yiyecek bulmada genellikle zekâlarına güvendiği düşünülse de, bu araştırma yiyecek arayışlarının neredeyse yarısında, görece daha basit bir strateji olan Levy yürüyüşüne başvurulduğunu gösteriyor, en azından Hadzalarda durum böyle gözüküyor. Çalışmayı gerçekleştiren ekip, Levy yürüyüşünün ilk insanlarda evrilen bir davranış olabileceğini ve etkin bir strateji olması sebebiyle günümüze kadar ulaşabildiğini düşünüyor.

Kaynak:http://bilimsol.org

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu