Güncel

İstediğiniz Gerçekten Demokrasi mi?

Bu soru karşımıza çıktığında hemen hepimizin yanıtı bellidir ‘Evet, demokrasi istiyoruz’. Peki anti-demokratik bir sistem içerisinde doğup büyüdüyseniz demokrasi ile ilk karşılaşmanızın sizde yaratacağı şok etkisinden haberdar mısınız?

Demokrasi, hayatta en tahammül edemeyeceğiniz fikirlerin birileri tarafından özgürce dile getirilmesini sağlar. İşin daha da ”fenası”, siz o düşüncelere tahammül etmek zorundasınız. Buna hazır mısınız? Umarım hazırsınızdır, zira biz demokratik bir yaşam için çabalamakta ısrarcıyız.

Demokratik sistemlerde kutsal değerlerinize, tabularınıza ve hatta yaşam şeklinize dahi en sert eleştiriler yöneltilir ve siz bunlara karşı anlayış göstermek zorundasınız. Demokratik bir Türkiye’de Atatürk, Muhammed, İslam gibi tabu haline gelmiş konularda hakarete varan eleştiriler sunulabilir. ABD’de hakaret suçu olmadığını biliyor musunuz? Hatta ABD başkanına ”fuck you” diyebilirsiniz. Demokrasilerde hakaretin ne olduğu öyle belirsizdir ki, sonunda insanların eleştiri becerileri ellerinden alınamasın diye hakaret suç olmaktan dahi çıkarılabilir. Zira kimin neyi hakaret olarak anlayabileceği pek belirgin değildir ve bu vesile ile tartışmaların sapmasını istemiyorsanız hakareti suç olmaktan çıkarmak zorunda kalırsınız.

Demokrasilerde insanlar çıkıp ”ben şeriat ile yönetilmek istiyorum” dahi diyebilir. O kişiye sinirlenmek yerine oturup sakince neden şeriat istediğini tartışmaya hazır mısınız? Yoksa şeriat istedi diye o kişiyi aşağılayıp, çevrenizden uzaklaştırıp demokrasiyi kendi elinizle baltalar mısınız? Demokrasilerde insanlar Atatürk’ten ya da Muhammed’den nefret edebilir ve sizin ne hissedeceğinizi umursamadan bu nefreti toplum içerisinde rahatlıkla dile getirip her ikisiyle de alay edebilirler. Bununla karşılaştığınızda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Verebileceğiniz en sert tepki susmak olabilir. Demokrasilerde insanları sırf sizin kutsal değerlerinizle alay ediyorlar diye susturma hakkına sahip değilsiniz.

Şahsen eminim, istediğim yönetim şekli demokrasidir. Kaldı ki kutsal değerim ve tabularım da yok. Peki size soruyorum, demokrasi ile gerçek anlamda hiç bir tanışıklığınız olmadığının farkında mısınız? Türkiye’de yaşıyorsanız demokrasiyi gerçek anlamda hiç görmediniz, hiç yaşamadınız. Toplumlar demokrasiyi kendilerine göre yorumlayabilirler fakat sözlük anlamı tektir.

Tekrar soruyorum, demokrasi gibi insanlara şu anda tahammül dahi edemediğiniz özgürlükleri tanıyan bir sisteme kendinizi hazır hissediyor musunuz? Şundan büyük ölçüde eminim… Demokrasi bu gün hayatımıza girse şu anda yetişkin olan bireyler akıllarını kaybedebilecek denli rahatsız olabilirler. Ancak çocuklarınız o sistemin içerisinde büyürler ve sistemi benimseyebilirler.

Biz demokrasiyi kendimiz için değil, daha ziyade çocuklarımız için istiyoruz. hemen, şimdi istiyoruz!

Arzach Mills

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu