Videolar

Kongo Efsanesi – İnsansı Maymun Krallığı

Kongo Efsanesi – İnsansı Maymun Krallığı

Kongo Efsanesi, Alman devlet kanalı WDR’de 2010’lu yıllarda yayınlanmış bir belgeseldir. Farklı insansı maymun türlerinin sosyal yaşayış tarzlarını odağına alan belgesel, insanları kendi sosyal yaşayışları üzerine düşünmeye davet eder adeta.

bonobolar

Doğada hiç bir sosyal sistem gökten düşmez. Bazı koşullar vardır bu sistemleri belirleyen ve değiştirip dönüştüren. Fakat koşulların kendisi de bu değişimden azade değildir. Bu değişimler uzun zaman aralıklarını kapsadığından, insan bu değişimleri ve bu değişen koşulların kendi yaşayışı üzerine etkilerini pek hissetmez. İşte bu belgesel insanı kendi üzerine düşünmeye davet ediyor.

Belgeselin en ilgi çekici canlıları Bonobolar, genel olarak hayvanlar, özel olarak da insansı maymunlar üzerine bildiklerimizi altüst ediyor. Bu kadar ilginç bir insansı maymun türünün dünya genelinde bu kadar az tanınması bizi gerçekten düşündürdü. Bu gecikmiş tanışmaya bir vesile olmak adına ben Oktay Değirmenci ve değerli arkadaşlarım Şirin Baykan-Smets, Sertaç Canbolat, Nicole Kämmerer, Kali Gori (Melanie Weiss) ve yeğenim Selina Seliina Sa (Selina Sagunç) tam bir ekip çalışması ile seyre sunduğumuz bu belgesele Türkçe altyazı ekledik. Hiç bir çıkar gözetmeden, sırf insanları yeni bilgiye ulaştırma itkisiyle bu sürece katkıda bulunan yukarıda adlarını zikrettiğim dostlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

İyi seyirler.

Oktay Değirmenci

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu