Çevre

Kuraklıkla Mücadele Eden Moğolistan’dan Gerçeküstü Kareler

mo9

Göçebe yaşam tarzı, tarihin çok eski zamanlarından bu yana Moğol kültürünün ayrılmaz bir parçası. Son yıllarda artan şehirleşmeye rağmen ülke nüfusunun yüzde 35’e yakın bir kısmı mevsime göre yer değiştirmeye devam ediyor. Ancak dünyanın birçok farklı bölgesinde olduğu gibi Moğolistan genelinde de küresel ısınmanın neden olduğu kuraklık bu yaşam tarzını tehdit ediyor.

mo10

850 göl ve 2.000’in üzerinde nehir ve derenin kuruduğu ülke, bunun da etkisiyle son 30 yılda toprağının yüzde 25’ini çölleşmeye kurban vermiş durumda. Kalan toprağın da yüzde 75’i tehlike altında.

mo2

Güney Koreli fotoğrafçı Daesung Lee, göçebe insanları hayvanlarıyla birlikte fotoğrafladığı projesiyle bu tehlikeye dikkat çekiyor. Lee’nin fotoğraflarının ana öğesi artık çöle dönen topraklar. Fotoğraflarda, fotoğrafın çekildiği kurak yerlerin “eski” halinin dev bir fotoğrafı (ya da bunun tam tersi) bulunuyor ve yerel halk bu fotoğrafların önünde poz veriyor. Sanatçı, Moğol göçebe kültürüne ait izlerin, bir zaman sonra fotoğraflardaki sahneleri andırır şekilde yalnızca müzelerde görülebileceğinden kaygı duyduğunu dile getiriyor.

mo5

mo1

mo4

mo4

mo6

mo7

mo8

 

mo12

mo13

mo14

mo15

mo16

mo17

daesung-lee-1

 

Derleyen: Ciran derya

Kaynaklar:

http://www.huffingtonpost.com/2015/02/10/daesung-lee_n_6648868.html

http://blog.kia.com.tr/yasam/mogolistan-kuraklik

http://www.tekenessi.fr/news.php?id=502

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu