Güncel

Kurbağalıdere Vadisi’ni Kadıköylüler Tasarlayacak

Kadıköylülerin itirazları sonucu yeşil alan yapılmasına karar verilen Kuşdili’ni de kapsayan Kurbağalıdere Vadisi için herkesin katılabileceği bir fikir projesi yarışması açıldı.

Kadıköy Belediyesi, Kadıköylülerin itirazları sonucu yeşil alan yapılmasına karar verilen Kuşdili’ni de kapsayan Kurbağalıdere Vadisi için fikir projesi yarışması açtı.

Proje, Kurbağalıdere ve çevresini kapsayan 2,8 km. uzunluğundaki vadinin üzerinde bulunan Kuşdili Çayırı, Salı Pazarı, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, Metrobüs Durağı, Kadıköy Belediyesi Hizmet Binası ve Evlendirme Dairesi, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu ve Fenerbahçe Tesisleri, Kadıköy İtfaiyesi, Kurbağalıdere ve Yoğurtçu Parkı’nı kapsıyor.

Uygulama değil bir fikir projesi olan yarışmada vadi içinde yer alan kamu odaklı kentsel mekanların doğal ve fiziksel verileri, sosyal ve kültürel ihtiyaçları öncelikli olacak şekilde ele alınarak projelendirilmesi amaçlanıyor.

Ödülü 80 bin lira olan yarışmaya, TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası veya Peyzaj Mimarları Odası üyelerinden en az bir kişinin ekipte bulunması koşulu ile herkesin katılımına açık.

Jüri üyesinin seçtiği beş eşdeğer proje değerlendirilecek ve herkesin görmesi için sergilenecek.

“Demokratik bir tartışma ortamı olacak”

Yarışma Jüri Başkanı mimar Ersen Gürsel, demokratik bir tartışma ortamı yaratması için yarışmanın çok önemli olduğunu belirtti.

“Birincisi, vatandaşlar, bugüne kadar kimseye sorulmadan yapılan projelerin ne olacağı konusunda mimarların, şehir plancılarının düşüncelerine tanık olacaklar. Sergilenen projeleri görüp tartışma olanağı bulacaklar ve proje sürecine dahil olacaklar.

“İkincisi, kentsel bütünlük denen bir şey vardır. Bir alana yukarıdan inmeci tavırla şurası şöyle burası böyle olsun şeklindeki dayatmalarla müdahale edilemez. Alanlar bütünlük içinde değerlendirilmeli. Bu yarışmada da vadinin tamamını içine alan bütünsel bir yaklaşım var.”

“Uygulama belli değil”

Kadıköy Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Şule Saydam, ilçe ve büyükşehrin alanlarının iç içe geçmiş olması nedeniyle projelerin uygulanıp uygulanamayacağının henüz belli olmadığını söyledi.

Katılımcılar için vadinin yapısal, imar durumu vb gibi önemli faktörleri göz önünde bulundurmalaırı için altlıklar hazırlandığını aktardı.

Kuşdili yeşil alan olacak

Kuşdili Çayırı diğer bilinen adıyla “Eski Salı Pazarı” alanında şu anda İSPARK otoparkı var. 3. Derece Doğal Sit Alanı olan yer, 100 yıl öncesine kadar hemen ortasından geçen Kurbağalıdere’de sandal sefalarının yapıldığı bir mesire yeriydi.

Kadıköylülerin itirazı ve mücadelesi sonucu 2007’den beri AVM yapılmak istenen Kuşdili Projesi, 12 Temmuz’da İBB Meclisi’nden çıkan kararla iptal oldu. Yeni Kuşdili planı ise CHP’li üyelerin ret oylarına karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

Yeni projede, zemin altı otopark alanı, park alanının yüzde 50’lik kısmında yapılacak.

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’ün diğer bölgelerindeki plan notlarına uygun olarak bölgedeki otopark ihtiyacının da göz önünde bulundurularak yer altı otopark alanının yüzde 25’e indirilmesi ve bölgenin tamamen aktif yeşil alan olarak tasarlanmasını istiyor.

Nilay Vardar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu