Arka BahçemizKültür-Sanat

Londra’daki Notting Hill karnavalı Yine Renkli görüntülere Sahne Olacak

Londra’da yapılan ve Avrupa’nın en büyük sokak gösterisi olan Notting Hill Karnavalı 25 ve 26 Ağustos tarihleri arasında Bati Londra’nın Nothing Hill semtinde milyon civarında insana coşku ve eğlence sunarken özgürlük ve birleştiricilik mesajlarını bir kez daha yenileyecek.

Notting Hill Karnavalı ilk kez 1966 yılında, siyahların 1958’de büyük bir isyan başlatıp polisle çatıştıkları Batı Londra’da yapılmıştı.

Afrika ve Karayip ülkelerinden göç eden Londralılar, Notting Hill Karnavalıyla, Karayip Adaları’nın renkli festivallerinin heyecanıyla coşkusunu Londra’ya taşımayı hedeflemişti.

Notting Hill Karnavalı’nın ortaya çıkısında iki ayrı, ama birbiri ile bağlantılı olaylar söz konusudur.  İngiltere’nin ilk yaygın ırkçı ayaklanmalarından olan  “Notting Hill ayaklanmaları” karsısında, barışçıl bir çaba sağlamak için 30 Ocak 1959 tarihinde St Pancras Belediye binasında saldırılardan bir yıl sonra bir karnaval düzenlenmiştir. Trinidad ve Tobago’lu olan Claudia Jones, St Pancras’taki organizasyonu gerçekleştiren kisidir ve Nothing Hill Karnavalı’nın da kurucularından biridir.

St Pancras’taki ilk karnaval iç mekanda yapılmış olmasına rağmen çok başarılı bir organizasyon olmuştur. Ağustos 1966 yılında Rhaune Laslett tarafından Hippi festivali tarzında bir festivalin Nothing Hill’de bir sokak festivali olarak başlamasından sonra Claudia Jones ve Rahune Laslett’in cabaları ile ırkçı söylemler ve karışıklıkların önlemesi için Nothing Hill semtindeki sokak karnavalının yaygınlaştırılmasına karar vermişlerdir.

Karnaval, 1966 yılından bu yana her yıl, Londra’nin Nothing Hill semtinde, Ağustos ayinin son Pazar günü daha çok çocuklara hitap eden ve resmi tatil olan Pazartesi günü de yetişkinlerin çokça katıldığı büyük bir organizasyona dönüştürülmüştür. Günümüzde bu karnaval 1.5 milyon insanı Londra sokaklarına çeken ve  Rio’dan sonra Dünya’nın en büyük ikinci sokak gösterisi olması açısından önemlidir.

 

Organizasyonun acık alanda yapılması, beraberinde bazı güvenlik problemlerini de getirmektedir. Güvenlik konusu, binlerce insanın yemek yediği, dans ettiği, unutulmaz anlar yasadığı karnavalda üzerinde ciddiyetle durulan bir konu. Farklı yıllar içinde yaşanan şiddet olayları içinde ölüm ve yaralanma olaylarının olması nedeni ile İngiliz polisi her gecen yıl çok daha büyük güvenlik önlemleri almaktadır.

Nothing Hill Karnavalı özgürlük ve birleştiricilik mesajıyla ortaya çıkan ve bu sorumluluğu taşıma rolü üstlenmesinin yanında, ekonomiye de çok büyük katkılar sağlayan bir sokak festivalidir.

 

Çeviri ve Derleme / Günay Şimşek

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu