Çevre

Mercanlar artık rengarenk değil

Ekolojik dengesizlik mercanları da etkiledi, artık rengarenk değiller…

Büyük Set Resifi
Büyük Set Resifi, şimdi.

Sen tut 400 milyon yıl boyunca her türlü meteor bombardımanından, dinozorlar döneminden ve volkanik patlamalardan sağ çık ve gel 2016 yılında hayata küs. İnanılır gibi değil! Mercan Resifleri, Avustralya ekonomisine yılda tam 3,5 milyar euro para kazandırıyor. Toplamda 70.000 kişinin mesleği bu mercanlar üzerine. Böyle giderse 2100 yılında artık Büyük Set Resifi diye bir yer kalmayacak.

Büyük Set Resifi mercanları içine saklanan küçük balıklar da saklanacak yer bulamadıkları için büyüyemeden yem olacaklar. Bozduğumuz veya soyunu tükettiğimiz her canlıda yaşam zincirini biraz daha kırıyor ve yaşamı geriye dönüşü olmayan bir yola kendi ellerimizle sokuyoruz.

Büyük Set Resifi'nin eski hali.
Büyük Set Resifi’nin eski hali.

Suyun sıcaklığında ki yükselişin ve bu sıcaklık değerinin 33 derece civarında olmasının mercanların rengini kaybetmesinde büyük etkisi olduğunu dile getiren uzmanlar kaygılı.

Mary Mellor`un dediği gibi; “Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasına gözardı ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır.”

Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2,900 resif ve 900 adadan oluşan, 2,600 km genişliğe yayılmış 344,400 km² alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Resif kuzey doğu Avustralya’nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi’ndedir.

Büyük Set Resifi uydu görüntüsü
Büyük Set Resifi uydu görüntüsü

Büyük Set Resifi dış uzay’dan görülebilen, canlı organizmaların oluşturduğu, en büyük yapıdır. Resifin yapısı ‘mercan polip’i olarak bilinen milyarlarca küçük organizma tarafından oluşturulmuştur. Resif geniş canlı çeşitliğine ev sahipliği yapmaktadır ve 1981 yılında Dünya Mirasları arasına alınmıştır.

Ayrıca Mercan Resifi Ekolojisi, kendine özgü yaşam çeşitliliğine sahiptir. Mink balinası, kambur balina ve mavi balina gibi birçok balina ve dugong gibi soyu tehlikede olan birçok deniz memelisi, 6 çeşit deniz kaplumbağası ve 1 milyondan fazla balık, mercan, köpek balığı, vatoz, denizanası gibi türler için, Büyük Set Resifi olağan yaşam alanıdır.

“Doğa; En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farklı şeyler yaratıyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattığı her bir parçanın kendine has özellikleri, her bir durumun ayrı açıklaması var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü oluşturuyorlar.” (Goethe)

Özgün Çeviri : İnanç Kaya

 

Kaynaklar:

http://www.spiegel.de/…/great-barrier-reef-die-korallen-erb…

https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Set_Resifi

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu