Çevre

Neden Nükleer Karşıtıyız?

NKP: “Neden karşıyız?”

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) 28 Mart’ta yaptığı basın açıklaması ile Sinop’ta nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşmanın reddedilmesi için Meclis’e çağrıda bulunmuştu. Ancak ne yazık ki tam da elektriklerin neredeyse tüm ülkede kesildiği 31 Mart 2015 sabaha karşı meclis bu tasarıyı onayladı ve santralin yapım işini Japonlar üstlendi

nükleer kazalar

Platform, “Sinop’ta nükleer santral kurulumuna neden karşıyız” başlığı ile gerekçelerini şöyle sıraladı:

* Bir kaza durumunda Çernobil’de ve Fukuşima’da olduğu gibi telafisi olanaksız zararlara yol açacak, radyasyon riski olan ve bir santral yapılmak istenmektedir.

* Anlaşmaya göre santralden elde edilecek elektrik enerjisinin tamamını devletin 20 yıl boyunca almayı kabul ettiği bedel bugünkü kur ile kilovat başına 30.7 kuruş, TETAŞ’ın son yayımladığı 2013 Yılı Faaliyet Raporu’ndaki 17.27 kuruşluk ortalama elektrik alış bedelinden yüzde 78 daha fazladır. Yani bu enerji pahalıdır, yurttaşların faturasının kabarmasına yol açacaktır.

* Türkiye 20 yılda üretilecek elektrik enerjisine 85 milyar dolar bedel ödeyecektir. Ayrıca kurulacak şirkette yüzde 49 pay sahibi olacak olması nedeniyle 22 milyar dolarlık yatırım tutarının 11 milyar dolarlık kısmında yükün Türkiye’de olacağı anlaşılmaktadır. Bu rakamların Türkiye`ye getireceği yük, dış açığın artmasına neden olacaktır. Fiyatı bile dolar kuruna bağlı olan bir enerji üretimiyle ülkemizin arz güvenliğinin sağlanması, elektrik üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması ve yurttaşlara ucuz elektrik sunulması mümkün değildir.

* TEİAŞ’ın son kapasite projeksiyon raporundaki veriler ve inşa halindeki santrallara ilişkin EPDK verilerine göre, santralin devreye gireceği yıllarda elektrik ihtiyacı 415 milyar kwh, Türkiye`de üretilecek elektrik enerjisi 513 milyar kwh’dir. Yani nükleer santrallar olmaksızın o yıllarda ihtiyaçtan 100 milyar daha fazla elektrik üretebilme olanağı vardır. Bu anlamda Sinop`ta nükleer santral kurulması gereksizdir.

* Santralin yakıtı Fransa ve Japonya’dan gelecektir. Türkiye’de nükleer yakıt tesisi yoktur. Türkiye’deki uranyum kaynakları nükleer santral yakıtı olarak kullanılamaz; işlenmesi gerekir. Türkiye’de böyle bir tesis ve teknoloji de yoktur. Uluslararası imza attığı anlaşmalara göre böyle bir tesisin de yakın zamanda kurulma ihtimali yoktur. Dolayısı ile Sinop Nükleer Santralı elektrik enerjisinde dışa bağımlılığımızı arttıracaktır.

* Nükleer santrallarda oluşan atıklar dünyanın başına giderilmesi çok zor olan bir dert açmıştır. Bu sorunu çözmüş olan ülke yoktur. Atıklar arttıkça sorun daha da büyümektedir. Sinop Nükleer Santralı Türkiye’yi de bu sorunlu ülkeler arasına katacaktır.

* Santralin yapılması yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi önünde engeldir. Temiz enerjiye engel olmaktadır. Şöyle ki bu santralların yapılması ile oluşacak fazla enerji kapasitesi nükleer santrallara alım garantisi verilmiş olduğundan yenilenebilir kaynakların geliştirilmesine engel olacaktır. Diğer yandan ülke kaynakları yenilenebilir enerjinin teşviki için değil, nükleer enerjinin satın alınmasıyla yurtdışına aktarılarak harcanacaktır.

* Santralde bir kısmı yabancı uzman olmak üzere en fazla 1000-1200 kişiye iş imkanı sağlanabilir. Yani harcanan yatırım tutarıyla ortalama istihdam yaratma rakamının çok çok altında kalacak bir projedir.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu