Güncel

Neden Sokaktaydık? Unutma…

Neden sokaktaydık? Neden inadına inadına dimdik durmuştuk sokakta gazına dayağına en beterinden şiddetine karşı? Bir derdimiz vardı. Hatta dertlerimiz vardı…996047_641491019212463_1091929938_n1

 

Yok sayılıyor olmak kızdırıyordu bizi. Bizim adımıza hiç tasvip etmediğimiz kararlar alınıyor olması çileden çıkarıyordu bizi. Gördüklerimiz yaşadıklarımız yanlıştı ve bu yanlış hemen durdurulmalıydı. Biz de vardık ve dikkate alınmak zorundaydık. Bu yüzden düştük sokağa ve tek yürek tek ses olduk. Ortak bir ideolojimiz yoktu, ortak dini inançlarımız da. Ama rahatsızlıklarımız ortaktı. Bu yüzden verdik omuz omuza. Önce şiddeti yok ettik ve sokakları ele geçirdik. Şimdi ise en baştan beri olması gerektiği gibi şiddete maruz kalmadan isteklerimizi rahatsızlıklarımızı dile getirmeliyiz. Şiddetsizliği ve birliği kutladık, güldük içtik eğlendik. Eyvallah. Ama yeter…

 

Bu bir alkol partisi değil. Henüz şuurumuza kavuşmuşken onu tekrar yitirmenin alemi yok. Yine içeriz kendimizden geçeriz sokaklarda ama şimdi zamanı değil. Zaman en ayık halimizle rahatsızlıklarımızı ve taleplerimizi dile getirme vakti.

Ben petrol yasasının hem doğamıza çok ciddi zararlar vereceğinden hem de ekonomik bağımsızlığımızın sonunu getireceğine inandığımdan petrol yasasının geri çekilmesini ve yeniden düzenlenmesini istiyorum.

Bir kadın olarak benim bedenim hakkında başkasının karar veremeyeceğini söylüyorum, benim kararlarıma saygı duymak zorundasınız diyorum. Adaletin adaletsiz tutumundan rahatsız olduğumu söylemek istiyorum. Adalet aranıyorum. Tecavüzcülere göz açtırılmasın istiyorum. Kadına yönelik şiddet kesin bir yolla son bulsun istiyorum.

Çocuk istismarına son verilsin istiyorum.

HES’ler ile suyumu satamazsın, onların yüzünden doğayı katletmeye göz yumamazsın, HES’leri durdur diyorum.

Siyanürlü altın aramalara bir son ver, beni ve toprağımı zehirleme diyorum.

GDO’ya hayır diyorum, ve yine beni zehirlemeye hakkın yok diyorum.

Milli Parklarıma dokunma, Atatürk Orman Çiftliğimi olur olmaza kaptırma, Sit alanlarıma gözün gibi bak istiyorum. Önüm arkam sağım solum betonarme oldu yeşili koru istiyorum.

AVM yapmaya bir son ver, küçük esnafı koru istiyorum.

Farklı seslere, görünüşlere, inançlara sahip olmak herkesin hakkı, huzur, refah, mutlu bir yaşam, sağlıklı bir nefes almak herkesin hakkı diyorum. Hakkımı ver diyorum.

Evrim teorisini yasaklayan, bunu öğretenleri hedef gösteren bilim düşmanı zihniyetin eğitim sistemimizden el çekmesini istiyorum. Neyi okuyacağıma neyi tartışacağıma sen karar veremezsin diyorum.

Hasankeyf başta olmak üzere tüm medeniyet müzelerimi sular altına koma, yıkma yok etme, aksine koru kolla istiyorum.

Demokratik haklarıma saygılı ol istiyorum.
Adil seçim sistemi istiyorum.
Biz de varız diyorum.

Peki sen ne diyorsun? Hayır, lütfen ayık kafayla konuş benimle, çünkü ben hiç olmadığım kadar ayığım ve seni de silkinmeye çağırıyorum. Ne derdin vardı da düştün sokağa ve yedin o kadar gazı dayağı, neydin derdin hatırla istiyorum. Hatırla ve derdini dillendir istiyorum!

Nergis

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu