Bilim Teknoloji

Nedir Bu “World Community Grid”

World community grid

Milyonlarca kişisel bilgisayar, dünyanın dört bir yanındaki evlerde, masaların üzerinde atıl bir şekilde duruyor. Dünyada bulunduğu tahmin edilen 1 milyar PC’nin boşta geçirdiği süre insanlığın en önemli sorunlarına odaklanmak için birleştirilse nasıl olurdu?

World Community Grid bu hayali gerçekleştiriyor.

IBM Corporation tarafından Kasım 2004’te uygulamaya konulan World Community Grid, insani araştırmaların desteklenmesi için dünyanın her yanındaki çok sayıda, tam kapasiteyle kullanılmayan PC’lerin ve dizüstü bilgisayarların gücünden yararlanmak için grid teknolojisini kullanmaktadır.

Günümüzde, dünyanın her yanından yüz binlerce gönüllü, bilgisayarlarının açık ancak kullanımda olmadığı süre zarfında sahip olduğu bilgi işlem gücünü bağışlamaktadır ve World Community Grid, bu güçten yararlanarak gelecek vaat eden insani araştırma projelerinde ilerleme kaydedilmesine yardımcı olmaktadır. Kritik önem taşıyan sağlık araştırmalarında elde edilen sonuçlar, World Community Grid’in gelecekte dünyaya katkı sağlayabilecek pek çok projede önemli ilerlemeler kaydedilmesini sağlama potansiyelini ortaya koymuştur.

Grid computing, çok sayıda bilgisayarı birleştirerek çok büyük bir sistem oluşturur ve birkaç süper bilgisayardan çok daha yüksek bilgi işlem gücü sağlar. İşin küçük parçalara ayrılması ve aynı anda işlenebilmesi nedeniyle araştırma süresi on yıllardan aylara kadar kısalır. Bu teknoloji aynı zamanda çok daha düşük maliyetlidir ve kritik finansmanın daha iyi kullanılmasına olanak sağlar.

World Community Grid, kalıcı ve esnek bir altyapı oluşturmaktadır. Bu strateji, başlangıçtaki zaman kaybettiren engelleri ortadan kaldırmakta ve araştırmacılara en acil küresel bilimsel zorlukların esnek bir şekilde ele alınabilmesi için sürekli ve çok daha geniş bir kullanılabilir kaynak havuzu sağlamaktadır.

World Community Grid, yüksek maliyeti nedeniyle başka şekilde tamamlanması mümkün olmayan insani araştırmalarda kullanılmak üzere kamu kuruluşlarına ve kâr amaçlı olmayan kuruluşlara sağlanmaktadır. Elde edilen sonuçlar küresel bilim topluluğu ile paylaşılmaktadır.

Kullanılmayan bilgisayar zamanını bağışlamak için kişilerin  www.worldcommunitygrid.org adresini ziyaret ederek küçük bir yazılım programını bilgisayarlarına yüklemeleri ve kurmaları yeterlidir. Yeni donanıma veya yazılıma gerek yoktur. Bilgisayarları, kullanılmadığı zamanlarda World Community Grid sunucusundan veri talep eder. Bu bilgisayarlar daha sonra bu verileri kullanarak işlemler gerçekleştirir ve sonuçları sunucuya geri göndererek yeni iş talep eder. En önemlisi, World Community Grid’in kullanımı kolay, güvenli ve ücretsizdir.

Türkiye’de World Community Grid

Gönüllü olan IBM Türk çalışanları bilgisayarlarında World Community Grid’i kullanmaktadırlar. Bu program, Türkiye’de kişisel bilgisayarı veya sunucusu olan herkesin kullanımına açıktır.

2009 yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı, WCG’in Türkiye’deki ilk ortağı olmuştur. 2012 yılında da Young Guru Academy (YGA) WCG’nin ortaklarından biri haline gelmiştir.

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu