Çevre

Orkinoslara Özgürlük!

Seferihisar’daki orkinos mezbahası, mahkeme kararlarına uyularak kapatılsın!

AKP, iktidar olduğu günden itibaren en büyük darbeyi doğa alanlarımıza vurdu. İktidara gelene kadar kapitalist düşmanlığı yapan, Amerikan emperyalizmine ve siyonizme her fırsatta çemkiren tepe yöneticileri, iktidarlarını borçlu oldukları kapitalist ve emperyalistlerle kol kola ülkenin tüm kaynaklarını rant alanına çevirdiler. İşlerine geldiği zaman hukuk hukuk diye veryansın eden bu sahtekarlar yürütmeyi durduran mahkeme kararlarını dikkate almıyorlar, ele geçirdikleri medya ve sermaye gücünü kullanarak, polis ve jandarmayı zinciri koparılmış birer köpek gibi halkın üzerine salarak korku ve sindirme politikaları uyguluyorlar. Şimdi bu aynı senaryo Seferihisar için devrede.

Mahkeme kararlarına rağmen orkinos çiftliği faaliyetlerine devam ediyor, orkinoslar tutsak ve Seferihas denizi mezbaha halinde…

Sığacık Körfezi’ne konuşlandırılan Orkinos Balık Mezbahası, mahkeme kararına rağmen yeni bir ÇED raporu alarak üretime başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı planlarda Su Ürünleri Yetiştirme Alanı ilan edilen Sığacık açıklarındaki bölgede orkinos çiftliği kurulması girişimleri 2010 yılında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından mahkemeye taşınmış ve mahkeme çiftlik için verilen ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurmuştur.

Karara rağmen şirket aynı yerde aynı üretim faaliyeti için tekrar ÇED başvurusu yapmış ve yine olumlu yanıt almıştır. Dava süreci sürerken bu mezbahanın çalışmaya başlaması hukuksuzluktur.

Seferihisar Türkiye’nin ilk sakin şehridir (cittaslow) ve Türkiye’deki diğer sakin şehirlerin başkenti konumundadır. Orkinos mezbahası Cittaslow Genel Merkezi’nin belirlediği “sakin şehir” kriterlerine aykırıdır.

Seferihisar’ın doğal güzelliklerini üç kuruş uğruna yok edecek ve Türkiye’nin cittaslow gibi alanlarda yeni kazanımlarını alt üst edecek bu mezbahaların kaldırılmasını ve orkinosların özgürce yüzmelerini istiyoruz!

Deniz KARTAL

Dunyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu