Güncel

Sahiller Halka Aittir

Sıcakların gelmesi ile beraber özellikle denize kıyısı olan illerde yaşayanlar bu avantajı kullanmak için en azından kendilerini deniz kıyısına atarlar tatil günlerinde. Ancak orada da onlara bekleyen bir süpriz çıkar karşıılarına çoğu zaman. Çünkü sahiller işgal halindedir, bırak denize girmeyi bir çoğunun kumuna bile ayak basmanız mümkün değildir.

Deniz

Oysaki sözde kanunda sahiller halka açılmıştır. Tesis kuracak olanlara yasa 50 metre sınırı vermiştir. Demiştir ki kuracağınız tesis denizden 50 metre uzakta olacaktır. Kalan bu 50 metre kamu malıdır. Bu alanı halk ücretsiz olarak kullanabilecektir. Yasa bu kadar açıkken bunun tam tersi olması ilginçtir. Yasanın uygulanması için görevli sayılan mülkü amirler, belediye başkanları nedense hiç seslerini çıkarmazlar.

Sahillerimize baktığımızda birçok kuruluş, oteller, tatil köyleri vs. tarafından işgali yaşayarak öğreniriz..Yasanın belirtiği 50 metre bandında denize girmek için gittiğinizde karşınıza kendini görevli sanan insanlar çıkar. Size “yasak” derler. Neyin yasak olduğunu belki anlamazsınız. Uyarı gelir bu kumsal bizim otelin, sitenin, önüdür, burası bize aittir. Burada denize giremezsiniz. Eğer 50 metre yasasını bilmiyorsanız dediği dinleyerek başka bir yer aramaya başlarsınız. Yok sahilin 50 metresinin kamunun yani halkın olduğunu biliyorsanız doğal olarak itiraz edersiniz. Oradaki yetkili sizin yapınıza göre tavır alır. Size güçsüz görürse “yasak kardeşim “der baskı uygular. Sizin güçlü olduğunu düşündüğünde bu sahilin otelleri veya siteleri tarafından kiralandığını söyler. Tabii sizde bilmediğinizden inanmak zorunda kalırsınız.

Biz yasayı araştırdığımızda bu alanların kiraya verilemeyeceğini bu alanların kamu alanı olduğunu ve tüm halkın kullanımına açık olduğunu gördük. Bodrum uygulamasında otellerin bazıları bu alanları işgal etmiş, şezlonglarını bu alanlara yerleştirmiş.  Yine bazıları bir şeyler içmek şartı ile kullanmanız izin vermekte, büyük çoğunluğu ise şezlong ve şemsiye için artı para talep etmektedir. Bazıları da sizden dönemlik para istemektedirler. Bodrum bölgesinde bazı belediyeler otel sahiplerine şu şekilde izin vermişler. Sahillere şezlonglarınız koyabilirsiniz ancak isteyen herkes oturması şartıyla demişlerdir. Bu kural bazı yerlerde uygulanmaktadır.

Bu işgaller karşısında vatandaş ne yapmalıdır? Diye baktığımızda vatandaş hakkını aramalıdır yanıtı vardır. Bizler yasanın bize verdiği kullanım hakkını sonuna kadar kullanabilmeliyiz. İşgal edenler kiraladık diyerek bizleri kandırmaktadırlar. Onlar kumsalları işgal etmektedirler. Bunlara göz yuman yetkililerde dönem sonunda onlara işgaliye cezası kesmektedir. Buradan anlayacağımız kesilen para kiralama parası değil işgaliye parasıdır.

Kamu malı öncelikle kamu için kullandırılmalıdır. Kamu malına sahip çıkmak bunu kamuya kullandırmakta kamu yöneticilerinin görevidir. Görevini yapmayan yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunmak vatandaşın doğal hakkıdır.

Kumsalları kullanma durumunu diğer ülkelerle kıyasladığımızda görürüz ki oralarda oteller denize sıfır yapılamaz önündeki 50-100 metre kumsal da kapatılmış bir yer göremiyorsunuz. Bizde de yasa var ama eksiğimiz yasayı takan olmaması.

Sahillerimiz halka açılması için her bireyin vatandaşlık hakkını kullanması dileğiyle.

İ.Hakkı Zırh

www.dunyalilar.org

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu