Güncel

Sansürle yaşama dair “tea”yolar.

Sansür bu ülkede sıradandır. TV kanallarına türlü bahanelerle kesilen cezalar, gazete haberlerine yapılan rutin müdahaleler, radyolar üzerindeki sıkı denetimler, duvar yazılarının üzerini griye boyamalar… Herhangi bir ülkede olağanüstü görülür, hayretle karşılanır. Bizde yağmur gibi, kar gibi, rüzgâr gibi sıradan doğa olaylarıdır.
Doğa olaylarıyla yaşamayı öğrenmeliyiz. Tabiata adapte olmalıyız. En kötü senaryoyu düşünelim ve zorda kalmamız durumunda ne yapabileceğimize dair taktikler geliştirelim. Girdiğimiz siteleri korumak için izleyeceğimiz yol belli. Paylaşımlarımıza dikkat edeceğiz. Hükümet’in gönlünü hoş tutacağız.

Facebook için:
Başbakanımızın kalp içinde fotoğrafının yer aldığı “Ona hırsız diyorlar, doğru. Çünkü kalbimizi çaldı” görselini haftada bir kez paylaşın.
Yeni Şafak, Star, Akşam ve Sabah gazetelerinden mutlaka bir haber ya da köşe yazısı paylaşın. Bunlar doğrudan Başbakan’a bağlı gazeteler olduğu için Facebook’tan hoşnut kalmaları önemli.
Durumunuzu bir Mevlana sözüyle ya da ayetle güncelleyin, görsel olarak da silueti bozuk İstanbul fotoğrafı veya Mekke’den hac görüntüleri ekleyin. Siteye ne kadar ruhanî bir hava kazandırabilirsek kapatılma ihtimali o kadar düşer.

Twitter için:
Profil fotoğrafınızı R4BIA ya da sarı fonlu Başbakan fotoğraflarından biri yapın. Kendi fotoğrafını bolca görürse siteyi kapatmaktan vazgeçebilir.
Bakanların attığı tüm tweetleri FAV’layın. Twitter’ı arkalarında hissederlerse kapatmazlar.
Ülke komple yanıyor bile olsa “dinimize ve peygamberimize hakaret etti” diyerek birini hedef gösterin. Kimse hakaret etmemişse aranızdan birini kurban seçerek hakaret ettirin ve linç kampanyası başlatın. Gündemi alakasız bir yöne doğru çekebilirsek Hükümetimizin kafası rahat olur.

İnstagram için:
Kedi, köpek gibi muhafazakâr kesimin evde beslenmesinden hazzetmediği figürleri paylaşmayın. Daha çok kan damlayan gül, fotoshopla parlatılmış lale gibi çiçek fotoğrafları paylaşın. Mümkünse üzerlerine birer hadis-i şerif yazın.
Yemeğinizin fotoğrafını paylaşırken kadraja alkollü içki girmediğine emin olun. Site anında kapanabilir.
Sahilde çektiğiniz ayak fotoğraflarını paylaşmayın allasen. Sitenin kapanacağından değil  bunu da ben sevmiyorum.
Unutmayın. Demokrasi vatandaş hassasiyeti sayesinde gelişen bir düzendir. Hem Hükümet’i kızdırıp hem de demokrasi elden gidiyor demek çok yanlış. Kızdırırsan gider tabii. Biraz da sen gayret edeceksin, yeri gelince ilişkinin alttan alan tarafı olacaksın.

Kaynak : Hakan Demir – Birgün

Vinyet : Melike Acar

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu