Güncel

Sivas Katliamı Zaman Aşımına Doğru

 

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde 33’ü aydın olmak üzere 35 kişinin katledilmesinin 20. yılına sayılı günler kalırken buna ilişkin süren son davada da zaman aşımı tehlikesi ortaya çıktı. Davanın görüldüğü Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, firari sanıklardan Murat Karataş’ın iadesiyle ilgili Adalet Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, zaman aşımının 26 Aralık 2014’te dolacağını bildirdi.
Öte yandan TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, Şubat ayında olaya ilişkin yeni görüntüleri içeren CD’yi mahkemeye göndermişti. Mahkeme, aradan 5 ay geçmesine karşın görüntüleri bilirkişi incelemesi için Emniyet’e göndermedi. Katliama ilişkin süren son davanın görülmesine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
Dava öncesinde mahkemenin bazı yazışmalar yaptığı açığa çıktı. Buna göre, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, firari sanıklardan Murat Karataş’ın iadesine ilişkin Ankara Başsavcılığı’na bir yazı gönderdi.
Yazıda, Belçika yasalarına göre Murat Karataş’a yönelik suçlamanın zaman aşımı süresinin 1 Temmuz 2008’de dolduğu anımsatılarak 2 Temmuz 1993 ile 1 Temmuz 2008 arasında adli makamlarca zaman aşımını kesen yeni bir karar, ev araması gibi unsurların olup olmadığı mahkemeden soruldu. Mahkeme zaman aşımını kesen yeni bir işlem yapılmadığını ifade ederken zaman aşımının 26 Aralık 2014’te dolacağını bildirdi.
Mahkeme Başkanı Dündar Örsdemir dünkü duruşmada davanın firari sanıkları Murat Songur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın henüz yakalanamadığını bildirdi.
Söz alan avukat Şenal Sarıhan, Interpol’e iade ile ilgili gönderilecek dosyaya iddianamelerin ve mahkeme kararlarının eklenmesinin daha sağlıklı sonuç vereceğini söyledi. Sanıkların sadece ailelerinin oturduğu evlerde arandığını söyleyen Sarıhan, “Aramalar tüm Türkiye’de yapılmalı” dedi.
Duruşmanın sonunda mahkeme, sanıklar hakkında “kırmızı bülten” bulunup bulunmadığının ve Türkiye genelinde aranıp aranmadıklarının sorulmasına karar verirken TBMM’den gelen Sivas olayları görüntülerinin bilirkişi incelemesi için Ankara Emniyeti’ne gönderilmesine hükmetti. Dava, 29 Kasım’a ertelendi.
Kaynak: Cumhuriyet
www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu