Güncel

Soma Faciasını Gezi Direnişine Bağlamak

Türkiye gibi üçüncü dünya ülkelerinde resmen yasaklansa da kölelik fiilen devam ediyor. Bu gün işçi sınıfı dediğimiz kesim, kölelik şartlarında yaşatılan ve çalıştırılan insanlardan oluşuyorlar. Değişen tek şey, köleler ekonomiye dahil olabilecekleri kadar bir maaşa bağlanarak ”modern” dünyanın zorunluluklarına uyum sağlanmış bir görüntü profili çiziliyor.

somaİktidar partisi ve yandaşlarının buluttan nem kapmaları bir yana, yaşanan her türlü felaketi ya Allah’a havale etmeleri ya da kendilerine yönelik bir komplo olabileceğine dair bir kuşkuyu dile getirecek denli yoğun şekilde hissetmeleri usandırıcı bir tutum niteliğinde. Yandaşlar Gezi Direnişi’nin yıl dönümüne iki hafta kala yaşanan maden felaketinin bir çeşit komplo olabileceğini sosyal medyada açıkça dile getirmekten çekinmiyorlar.

Göçüğün altında yüzlerce ceset, bine yakın da insan olduğu söyleniyor. Söyler misiniz bana, nasıl bir zihniyet siyasi oyunlar için bu tip bir katliamın kurgulanıp hayata geçirilebilmiş olabileceğini kafasında kurgulamayı başarıyor? Duygu ve düşüncelere yön veren bu düşmanlığın, bu kötücüllüğün, bu nefretin kökeni ne? Kim?

Türkiye’de iki yüzlü siyaset her daim vardı fakat benim neslim ilk kez bu denli göz göre göre ayrımcılık yapıldığına alenen tanık oluyor, kusura bakmayın biraz şaşkınız. Lakin ayrımcılık bu güne kadar resmi ideoloji üzerinden yapılırken, bugün artık hükümete yakınlık ve uzaklık üzerine inşa edilmiş durumda. Soma’da ki madenin sahibi hükümete yakın isimlerden oluşuyor. Bu sebeple maden katliamının etkilerini hafifletmeye, yönünü saptırmaya çalışan yandaş düşünceler işitilmeye başlanıyor.

Çok açık bir şey, madenlerde işçi güvenliği yeterli boyutlarda sağlanmıyor. Soma’da yaşanan olay da bunun bir örneği. Olayı saptırıp sırf hükümete yakın diye bir firmanın noksanlarını gizleyip olayı Gezi Direnişi’nin yıldönümüne bağlamak nasıl bir sapkınlık, nasıl bir kişiliksizlik örneğidir söyler misin bana?

Türkiye her geçen gün duyarlı her vatandaşı ayağa kaldıracak olaylara sahne olmaya devam eder, hükümet ise bu tip facialar karşısında küstah bir tavır takınmaya devam ederken Gezi gibi olayları dış mihraklara, kışkırtmalara, komplolara bağlamak da burada ki halkın dış etkiler olmadan ayaklanamayacak denli karaktersizleştiğini düşünmek manasına gelir ki neresinden tutsam elimde kaldı.

Arzach Mills

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu