Güncel

Suriye’den Rusya’ya Kanıt: Saldırı Muhaliflerin İşi

Rusya, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını söyleyen Birleşmiş Milletler silah denetçilerini “tek taraflı bir rapor yazmakla” suçladı.

Rusya ayrıca kimyasal silah saldırısından Suriyeli muhaliflerin sorumlu olduğuna dair Şam’ın ellerine yeni kanıtlar ulaştırdığını da söyledi.

Dün Şam’ı ziyaret eden Rusya dışişleri bakan yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye hükümetinin kendisine verdiği kanıtların Rus uzmanlara aktarılacağını belirtti.

Ryabkov, BM silah denetçilerinin daha önce kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen üç bölgeyi ziyaret etmemesinden “hayal kırıklığı” duyduğunu söyledi.

Bu sırada BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin temsilcileri de New York’ta Suriye’nin kimyasal silah stoğunun tasfiye edilmesi konusundaki karar tasarısı hakkında bir görüşme yaptı.

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin temsilcileri New York’ta Suriye’nin kimyasal silah stoğunun tasfiye edilmesi konusundaki karar tasarısı hakkında bir görüşme yaptı.

BM Güvenlik Konseyi kararı, ABD ve Rusya’nın üzerinde uzlaştığı Suriye’nin elindeki kimyasal silah envanterini bir hafta içinde açıklaması ve gelecek yıl ortalarına kadar yok etmesini öngören planda önemli bir aşama olarak görülüyor.

Ancak tasarı metniyle ilgili daha şimdiden görüş ayrılıkları sözkonusu.

Yazının devamı için 

Dünyalilar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu