Bilim Teknoloji

Tarihin İlk Kafa Nakli Gerçekleşmek Üzere

Önümüzdeki günlerde dünyanın dört bir tarafından bir araya gelen seçkin cerrahlar tıbbi bir ilke imza atarak bir insana “kafa nakli” gerçekleştirecekler ve hayır, operasyonu kesinlikle Doktor Frankenstein yönetmeyecek.

kafa nakli_Sergio Canavero

Mary Shelley‘nin 1800’lerde yazdığı gotik romanı Frankenstein‘ı aratmayacak bir tıbbi atılım gerçekleşmek üzere. Spinal müsküler atrofi rahatsızlığı bulunan, 30 yaşındaki Rus hasta Valery Spiridonov, kafa nakli için gönüllü olmayı kabul etti. Hastalığının bilinen herhangi tıbbi çaresi olmayan Spiridonov’un kafasının daha sağlıklı bir bedene nakledilmesi durumunda iyileşebileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz yıl kafa nakli konusunda Ted Talk’ta konuşmacı olan İtalyan cerrah Sergio Canavero‘nun yöneteceği ameliyatta Spiridonov’un kafası gövdesinden ayrılarak yeni bir bedene nakledilecek. Operasyonun 150 çalışanla yaklaşık 36 saat sürmesi bekleniyor.

İşlemi en basit haliyle aktarmak gerekirse; ilk etapta Spiridonov’un kafası ve nakledilecek olan vücut hücre bozulmasını yavaşlatmak adına soğutulacak. Daha sonra doktorlar boyundaki tüm önemli kan damarlarını makinelere bağlayarak transfer sırasında akışın devam etmesini sağlayacak. Ardından omurilik ayrılarak kafa yeni bedene bağlanacak. Canavero bu noktada polietilen glikol enjeksiyonlarıyla hücreleri ve bağlayıcı bezleri bir araya getirmeyi planlıyor. Son olarak da kan damarlarını, kasları ve sinirleri bağlayarak ameliyatı sonlandıracaklar.

kafa nakli_head_Sergio Canavero

DOKTORLAR BU AMELİYAT SONRASINDA SPİRİDONOV’UN OMURİLİĞİNİN YENİ BEDENE TAM OLARAK KAYNAŞMASININ EN AZ BİR YIL ALACAĞINI ÖNGÖRÜYOR ANCAK BU ENDİŞELENİLECEK TEK DURUM DEĞİL.

Ancak kimse bu tarz bir ameliyata beynin ne gibi bir tepki vereceğini bilmiyor. Tamamen farklı kimyasallara ve elektrik sinyallerine maruz kalacak olan beyin fonksiyonları Spiridonov’un delirmesine sebep olabilir. Aynı şekilde her gün farklı bir beden ancak aynı yüzle uyanacak olan Spiridonov’un psikolojik sağlığının da ne şekilde ilerleyeceği bilinmiyor. Ayrıca tüm bu varsayımların başarılı bir ameliyat öngörüsüne dayandığını belirtelim. Ameliyat tamamen başarısız olabilir ya da organ nakillerinde de zaman zaman gözlemlendiği gibi yeni beden Spiridonov’un kafasını reddedebilir.

Bu içerik log.com.tr sitesinden alıntılanmıştır.

İngilizce bilenler için Sergio Canavero’un geçen yıl (2014) yaptığı konuşma

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu