Anasayfa / Arka Bahçemiz / Tarihin Türküsü – 2 (Premetheus ve Zeus)

Tarihin Türküsü – 2 (Premetheus ve Zeus)

TARİHİN TÜRKÜSÜ -2-

image
PREMETHEUS, büyük bir mitolojik kahramandır. ZEUS, bütün evrene hakimdir, tanrılar tanrısıdır ve Premetheus’a büyük bir kin duymaktadır. Çünkü; Premetheus çok zeki ve yaratıcıdır, Zeus’tan zeka olarak çok üstündür. Bütün bu üstünlüğüne rağmen akıl ve zeka gücü Zeus’un tekelindedir, Zeus bu tekeli ele geçirmiştir. Bu tekeli eline geçiren Zeus, Premetheus’a büyük ve dinmez bir öfke, kin duymaktadır.

Premetheus, çok zeki ve yaratıcı olma özelliğinden dolayı geleceğini önceden sezinleyen, gören bir kahindir ve zalim Zeus’un bir gün iktidarını kaybedeceğini tahtından düşürüleceğini bilir. Premetheus, ezilenden yanadır, taraftır, Olymposların egemenliğine karşıdır, tüm insanlığın ortak egemenliğini yaratmak amacındadır. Özgürlüğün ve kurtuluşun simgesi olan ateşi zalim Zeus gasp etmiş, insanı ateşin sıcaklığından mahrum bırakmış ve ateşi insanlara vermeyerek insanlardan öç almaya çalışmaktadır. Premetheus bu duruma isyan eder ve ateşi tanrıdan çalarak insanlara verir. Daha sonra Premetheus tanrılar tarafından yakalanarak zincire vurulur, gerekçe; Premetheus, tanrıların kurduğu düzene isyan ederek karşı çıkmıştır.

Premetheus ile Zeus’un mücadelesi özünde sınıf mücadelesini, ezen ve ezileni anlatır. Premetheus bu bilince sahiptir, mıhlandığı kayalıklardan halkına şöyle seslenir.’’Ben bu eylemi yaparken başıma gelecekleri biliyordum, bile bile yaptım. Ben bütün işkencelere hazırım, benim işkencelerim Zeus tahtından düşmedikçe bitmeyecek’’…

Tarihin orkestrası çalmaya devam edecek,türkü bitmemiştir…

Erdoğan Ateşin (erdoganatesin@gmail.com)

Dünyalılar

Beyaz Adam’ın elli milyon Kızılderili’yi yok etmesinin kısa öyküsü için

image

Rastgele Haber

ara güler

Ara Güler Gerçeği

"Sanatçı olmanın en kolay yolu fotoğrafçı olmaktır. Sıkıysa müzisyen ol!” “Sanatçı müziği yazandır. Chopin’dir, Beethoven’dir. Müziği çalan ise kemancıdır. Bunlar sanat eserini sergileyenlerdir. Sanatçı ise sanatı yapan adamdır. "

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir