Videolar

Tüfek, Mikrop ve Çelik

Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları, Kaliforniya Üniversitesi coğrafya ve fizyoloji profesörü Jared Diamond‘un 1997’de yazdığı kitabın adıdır. 1998’de kurgusal olmayan genel eser dalında Pulitzer Ödülüve En İyi Bilim Kitabı dalında Aventis ödülü kazanmıştır. Temmuz 2005’te National Geographic Society tarafından kitaba bağlı kalarak çekilen bir belgesel PBS’de yayınlanmıştır.

Tüfek Mikrop ve Çelik kitabının yazılmasının nedeni Yali adında Yeni Gine’li bir siyasetçinin kitabın yazarına aşağıdaki soruyu sormasıdır :

“Neden siz beyazların bu kadar çok kargosu var , bunları Yeni Gine’ye neden getirdiniz ve biz siyahların kendi kargosu neden bu kadar az ?”

Not : Kargo , Yeni Gine dilinde her türlü icat edilmiş veya işlenmiş eşya , alet.

Jared Diamond bu soruya cevap verebilmek için çalışmış ve 662 sayfalıkTüfek Mikrop ve Çelik kitabını yazmıştır.

Tüfek Mikrop ve Çelik’ın özeti yazar tarafından tek cümle ile aşağıdaki gibi açıklamıştır:

“Tarih farklı halklar için farklı yönde gelişti ama bu çevresel farklardan dolayı böyle oldu , o halkların biyolojik farklılıklarından dolayı değil”

Aşağıda 3 bölüm halinde izleyeceğiniz belgesele kaynaklık eden kitabın tamamını okumak isterseniz bu linkten faydalanabilirsiniz. https://drive.google.com/file/d/0ByqZ_r-s-R1PNFJUZWxHY0xqY1k/edit?pli=1

İyi Seyirler.

Bölüm 1

Bölüm 2

Bölüm 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu