Güncel

‘Türkiye’de Nükleer Santral Yapımına Karşıyız’

Makine Mühendisleri Odası’ndan açıklama: ‘Türkiye’de nükleer santral yapımına karşıyız’

TMMOB Makine Mühendisler Odası, Isparta İl Temsilciliği’nin kendi görüşlerini Oda’nın kurumsal kimliği ile yansıtmasını kınadığını açıkladı.

Makine Mühendisler Odası tarafından yapılan açıklamada, Oda’nın görüşlerine aykırı kişisel görüşler Oda’nınmış gibi kamuoyuna sunulmasından dolayı ilgili kurullarda gerekli incelemelerin başlatıldığını duyurdu.

Makine Mühendisler Odası bir bütün olarak Oda’nın mevcut koşullar ve iktidarın uyguladığı politikalarla Türkiye’de nükleer santral yapımına karşı olduğunu vurguladı.

Enerji biçimi ve türü olarak nükleer enerjiye bilimsel açıdan karşı çıkmadıklarını ancak AKP hükümetinin ülke ekonomisini, ulusal, kamusal çıkarları, çevre ve insan faktörlerini dışlayıcı, dışa bağımlığı artırıcı bir politika izlediğinin altını çizen Makine Mühendisler Odası yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi:

“Odamızın Isparta İl Temsilcisi Hasan Akıllı, Milli Park ve doğal SİT alanı statüsünde olan Kovada gölü çevresinde bir nükleer santral yapılması yönünde basına açıklama yapmış ve tamamen kendisine ait görüşleri, Odamızın bilimsel mesleki, kamusal konumunu da istismar ederek, sanki Odamızın da görüşleriymiş gibi yansıtmış ve açıkladığı görüşler bazı gazetelerde yer almıştır. Hasan Akıllı hakkında bu nedenle Odamızda gerekli işlemler başlatılmıştır.

Bu vesileyle belirtmek isteriz ki, nükleer enerji, Türkiye’nin birincil enerji önceliği ve gereksinimi değildir. Elektrik üretiminde dışa bağımlılık oranı yüzde 60, toplam birincil enerji tüketiminde dışa bağımlılık oranı yüzde 73 olan Türkiye’nin enerji gereksiniminin karşılanmasına yönelik yeni kaynak arayışları, bu bağımlılığı azaltacak, yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı alternatif enerji politikalarıyla karşılanabilecektir. Bu açıdan Türkiye nükleer santralden elde edilecek enerjiden fazlasını sağlayacak yerli kaynak potansiyeline ve alternatif çözüm olanaklarına sahiptir. Ancak bu gerçekleri dile getiren TMMOB ve bağlı Odaların, bilim insanlarının, duyarlı kurum ve kuruluşların, ülke ve halk çıkarlarını esas alan çağrılarına kulaklar tıkanmakta, nükleer lobilerin kâr hırsları doğrultusunda kararlar alınmaktadır.

Enerji verimliliği uygulamalarının etkinleştirilmesi ve enerji tasarrufu sağlanması; yeterince değerlendirilmeyen linyit, hidrolik, rüzgar enerjisi, jeotermal ve güneşe dayalı elektrik üretim potansiyelinin harekete geçirilmesi; birincil enerji tüketimi ve elektrik üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması, serbestleştirme ve özelleştirmelerden vazgeçilerek kaynakların esas olarak kamusal çıkarlar gözetilerek değerlendirilmesi, kamusal planlama, kamusal üretim ve denetim öncelikli enerji politikası olmalıdır.”

www.dunyalilar.org

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu