Güncel

“Vurun Kahpeye”

 

Ne kadar aşağılayıcı…. Ne kadar öfke dolu bir söz…… Yazarken bile elim titriyor.

Halide Edip Adıvar’ın Türk Edebiyatı’na kazandırdığı ölümsüz eserinin adı “Vurun Kahpeye” milli mücadele dönemindeki olayları yansıtıyor. Benim için bu söz, bir kitap olmayı aştı gerçeğe dönüştü.

İlk bu sözü duyduğumda, aynı zamanda suratıma bir yumruk darbesi almıştım. O dönem, kapatılan Refah Partisi’nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan’ın İstanbul’da açılış yaptığı sırada, Saadet Partisi (SP) Belediye Meclis üyesi Hasan Danalıoğlu, kalabalığı fırsat bilip bayan muhabirlere saldırmıştı. Hızını alamayıp ATV mikrofonunu görünce yumruğunu kaldırıp “Kahpe” diyerek yüzüme vurmasıyla derin bir şok yaşamıştım. Danalıoğlu, o dönem haketiği cezayı aldı. Bu konunun büyümesini ya da bir kampanya haline gelmesini istemedim çünkü münferit yaşanmış bir olayı, bir partiye ya da bir topluluğa yıkmak yanlış olurdu. Bir gazeteci olarak bu tip olayları yaşadığımız için çabuk unuttum. Ama kadınlık gururum, o saldırının ağarlığını uzun süre atamadı.

‘Kadının burda ne işi var?’ diyen, kadını ‘Günahın kaynağı’ olarak gören zihniyet, salyalarını akıtarak her yerde kol geziyor…

Adam eline almış palayı sokakta gördüğü kadına sallıyor, yetmiyor tekmeyle vuruyor, bir taraftan da kadına “K… O..,..” diye küfür ediyor…. Gözü dönmüş ağzı salyalı, eli palalı saldırgan, ertesi gün salınıveriyor suçsuz gibi…..

İzmir sahilinde oturan genç kızı hedef alan polis, öfke ve kinle genç kızın saçlarından tutuyor, asıldıkça asılıyor. O polis, o genç kızdan ve saçlarından ne istiyor olabilir?

Gezi olaylarının simgesi kırmızı elbiseli kız, polisin önünden geçerken yüzüne biber gazi sıkılıyor…. Gazı sıkan polis, onu hedef almış gibi biber gazını yakın mesafeden boca ediyor genç kızın üstüne…Yazık oluyor kırmızılı elbiseli güzel kıza.

Gezi eylemelerine katılan Halit Ergenç’in Başbakana destek mitinginde açılan pankartta ne yazıyordu “Halit Ergenç- Müteşem Rezalet, 75 miyonun gözü önünde karını, Kenan İmirzalıoğlu g…… ses çıkarmadın da iki ağaç için adam mı oldun”. Bu pankarttaki saldırının hedefinde erkek değil yine kadın var. Yobaz düşüncenin, dizi ve filmlerde aşk yaşayan kadına tahamülü yok.

Aldığı ödüller, imza attığı haberler ile dünyanın en ünlü gazetecilerindan biri olan gazeteci-yorumcu Christiane Amanpour, Türkiye’den canlı yayın yapınca hedef tahtasına konuldu. Niye? Çünkü o da kadın,. Halbu ki bir çok erkek gazeteci, yorumcu da ondan daha fazla canlı yayında kaldılar. Niye Amapour hedef alındı ? Çünkü kadına dil uzatmak daha kolay, nereye çekersen çek, kadına dil uzatınca daha fazla ünlü olunuyor…

Bugün kadına kalkan o eller, küfür eden o diller, yapılan ithamlar “Vurun Kahpeye” kitabının ana teması ile çok örtüşüyor

Neydi kitabın ana fikri… Eğitim almamış kimselerin kadını nasıl hedef aldıkları, insanlıktan çıktıkları, yalan ve iftira ile dini amaçlarına alet ettikleri, vatan için büyük bir tehlikeye dönüşecekleri…

Mehveş Koçak /posta212

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu