Güncel

Yaşam Her Kesim İçin Farklı

Yaşam her kesim için farklı gelişiyor. Sıradan insanlar, seçkinler, acil demokrasi talebi olanlar, mazlumlar, zalimler ve direnenler için farklı. İktidar ve devlet için de farklı.images33

İktidarın başı, yaşamımızı, geleceğimizi, tekliğimizi, çift olmamızı, doğuracağımız çocuk sayısını, eğitimimizi, çalışma yaşamımızı neye nasıl itiraz edeceğimize, neye etmeyeceğimize bizim adımıza karar veriyor ve uygulamaya koyuyor.

 

Son olaylarda devlet terörü ile, tehditlerle, sindiremediği halk karşısında iktidarı sallanmaya başlayınca eski taktikleri ortaya döktü. Tıpkı 1980 öncesi “ülkücüler” gibi silahlı satırlı, “yüzde elli evde zor tuttuğu” adı “sivil” olan yandaşlarını insanların üzerine sürüyor. Polis ordusu, askeri araç gereç yetmedi, eleştirdiği askeri güçleri yerleştirerek göz dağı veriyor halka. Mantık aynı mantık.

Başka ülkeleri zalimlikle, halkına zulüm etmekle, suçlayan, muhaliflerini “sıkışınca ordu göreve der bunlar” diye feryat ederken, bugün “TSK da huzurun sağlanması için görev yapabilir” diyebiliyor, orduyu göreve çağırıyor. Kabul etmek lazım, gerek ordu gerekse, “dindar ve kindar” gençler harekete geçiyor bu çağrıyla, ‘camide içki içtiler’, bilmem ne yaptılar,  Hatay’da onca Sünni öldürüldü yalanlarıyla Alevilere karşı linç kampanyaları başlattıktan sonra, silahlı külahlı bıçaklılar görevlerini hakkiyle yerine getiriyorlar. İleri demokrasiden, söz edenler bu “kindar ve dindar” gençlerden tek kişi bile tutuklamıyor. Aksine saldırganlıklarının devamı için onları yüreklendiriyor. Eli sopalı, bıçaklı, salyalı, kin, intikam duyguları içinde olan bu eşkıyalara kimse dur demiyor.

Tayyip Erdoğan, Samsun’da konuşuyor. Coştukça coşuyor, tam bir diktatör edasıyla tek millet, tek bayrak, tek devlet teranesini kitlelere tekrar ettiriyor, ırkçılığa devam diyor. Sonra dönüp, olmayan barıştan kardeşlikten söz ediyor.

Yalanları arka arkaya sıralıyor. ‘Camide içki içtiler’, ‘ortalığı dağıttılar’, ‘bakın bizimkiler böyle bir şey yaptı mı?’ Soru ve yanıtlarıyla kitleleri kışkırtıyor. Olan bu ülkenin insanlarına, gençlerine, kız çocuklarına, kadınlarına oluyor.

Bingöl’de uzman çavuşlar 16 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ediyor, halkın içinde elini kolunu sallayarak, böbürlenerek dolaşabiliyor. Tayyip’in ahlakı, namus anlayışı bu. Hukuk anlayışı bu. Yandaş gazeteleri o ne derse tasdikliyor. Sonra tam gaz ileri demokrasi, nasılsa tramvay, işine yaradığı sürece tam gaz ileri ve demokrasi, nasılsa inecek, onun işine yaramıyor demokrasi halkın zekasıyla, sabrıyla alay ediyor, kendi sonunu kendi hazırlıyor.

Şu da bir gerçek ki! Dik duran sanatçılar için çeşitli senaryolar yazılıp, linç kampanyaları düzenleniyor.

Bu ülkede düşünmek, sanatçı, genç, devrimci, yurtsever, demokrat, sosyalist olmak her gün biraz daha zorlaşıyor. Kısaca insan olmak zorlaşıyor. Şeriat gelecek korkusu her yeri almış yürümüş. Her gün başka başka etnik kökenden olan insanlara, Alevilere karşı saldırılar ivme kazanmış duruda. Açıkçası şeriat çoktan gelmiş de kimsenin haberi bile yok. AKP kendi yaşam tarzının yaşamın her alanında dayatıyor doymayan aç gözlülüğü ile yoluna devam ediyor. Yaşam her kesim için farklı gelişiyor. Durup gözleyeceğiz.

Kaynak:Yeni Özgür Politika

www.dunyalilar.org

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu