Çevre

Yeryüzünde İnsan Eliyle Yapılmış En Büyük Yapı Nedir?

Yanlış cevaplar arasında Büyük Piramit, Çin Seddi ve  Kuveyt’teki Mübarek-El-Kebir Kulesi sayılabilir.

Ama aslında biraz düşünürseniz Kapitalist Dünyaya ve Efendisi Amerika’ya en yakışır yapıyı tahmin edebilirsiniz.

çin seddi

Doğru yanıt, New York’un Staten Island ilçesinde bulunan Fresh Kills adlı bir çöplüktür.
1948’de açılan Fresh Kills çöp depolama alanı çok geçmeden insanlık tarihindeki en büyük projelerden biri haline geldi ve sonunda (hacim olarak) Çin Seddi’ni geride bırakarak dünyada insan eliyle yapılmış en büyük yapı oldu (tek ve bütün halindeki en büyük yapı).

freshkills newyork

Bu alanın yüzölçümü 12 milyon m2’dir. Kullanımdayken buraya her gün, her biri 650 ton çöp taşıyan 20 mavna geliyordu. Eğer Fresh Kills planlandığı gibi açık kalmaya devam etseydi ABD’nin doğu kıyısındaki en büyük çıkıntı olacaktı. Çöplüğün en yüksek noktası Özgürlük Heykeli’nden 25 metre daha yüksekti.

freshkills newyork

Yöre halkının baskısı sonucu çöplük Mart 2001’de kapatıldı ve sadece, Dünya Ticaret Merkezi’nin yıkılması sonucu oluşan devasa enkazı kaldırmak için açıldı.

freshkills_newyork_2

 

Burası şu an tamamen kapalıdır ve yeni kısıtlamalara göre bir daha açılamayacaktır. (New York City dahilinde çöp depolama alanı açılması yasaklandı) Bu alan şu sıralar düzleştirilip park ve yaban hayatı sahası olarak düzenleniyor. Rüzgar santralleri ve güneş enerjisi üretimi için paneller yerleştiriliyor.

freshkills_newyork_8

Kaynak: Cahillikler Kitabı (İngiliz yazarlar John Lloyd ve John Mitchinson)

Dünyalılar

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu