Güncel

Gıdasızlık Dünyada 3.1 Milyon Çocuğu Öldürdü

Tıp dergisi Lancet’te yayımlanan bir rapor, dünyada beş yaş altında hayatını kaybeden çocukların yüzde 45’inin yetersiz beslenme nedeniyle öldüğünü ortaya koydu. Raporda 165 milyon çocuğun ise yetersiz beslenme nedeniyle büyüme bozukluğu yaşadığı belirtiliyor.

Londra’da düzenlenecek gıda zirvesi öncesi yayımlanan bir rapor yetersiz beslenme nedeniyle geçen yıl dünyada 3.1 milyon çocuğun hayatını kaybettiğini ve bu rakamın, beş yaş altı tüm çocuk ölümlerinin yüzde 45’ine denk düştüğünü ortaya koydu.

Tıp dergisi Lancet’te yayımlanan raporda ayrıca, 165 milyon çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle büyüme bozukluğu yaşadığı belirtiliyor. Yoksullukla mücadele kuruluşu ONE’ın tarım ve gıda politikalarından sorumlu direktörü Molly Kinder, konuyla ilgili, “Lancet’in raporları bize yeni bir gerçeği göstererek şok etti: yetersiz beslenme, çocukların hayatta kalması için bizim düşündüğümüzden daha ölümcül bir tehlike. Bu endişe verici gerçekler inkar edilemez. Yetersiz beslenme, bir önceki yıl yayımlanan raporlarda belirtilenden 600 bin daha fazla çocuğun ölümüne neden oldu” dedi.

Öte yandan, annenin beslenmesinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Lancet, bunun sadece annenin hayatta kalması için değil aynı zamanda çocuğun hayatta kalması ve gelişimi için gerekli olduğunu belirtti. Yetersiz beslenmiş annenin, hamileleik sırasında ölmesi ya da erken doğum yapma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen dergi, demir ve kalsiyum eksikliğinin, anemi ve preeklampsi riskini artırarak, annenin ölümüne neden olan önemli bir faktör olduğunu belirtti. Dergi ayrıca, annedeki demir eksikliğinin düşük kilolu doğumlarla da ilişkili olduğunu ifade etti.

 

Afrika’ya 2011’de yalnızca 418 milyon dolarlık temel gıda yardımı yapıldı, bu, yapılan toplam kalkınma yardımlarının yalnızca 0.4’ü. Benzer şekilde, Afrika’daki hükümetler için de gıda konusu daha az öncelikli bir konu. Cumartesi günü İngilterte ve Brezilya liderliğinde Londra’da bir gıda zirvesi düzenlenecek. Zirve’de bu son raporun da gündeme getirilmesi bekleniyor.

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu