Güncel

Yuri Gagarin’in Ölümündeki Sır 45 yıl Sonra Açığa Çıktı

Uzaya çıkan ilk insan olan Rus kozmonot Yuri Gagarin’in 1968’de bir eğitim uçuşu sırasında hayatını kaybetmesi, birçok spekülasyona yol açmıştı. Bunların en bilineni, dönemin Sovyetler lideri Leonid Brejnev’in, o sırada son derece popüler olan Gagarin’in gücünden korkarak onu öldürtmüş olmasıydı. Daha sonra hava koşullarının kötü olduğu, bir başka uçağın türbülansa yol açtığı, aniden pilot kabininin açıldığı, hatta Gagarin’in uçuş sırasında sarhoş olduğu ileri sürüldü.Yuj0701

 

 ARKADAŞI 45 YIL SONRA KONUŞTU

Ama uzayda yürüyen ilk adam ve Gagarin’in yakın arkadaşı olan kozmonot Alexei Leonov, sır perdesini 45 yıl sonra araladı. Bu gerçeği öğrenmek için yıllarca araştırma yaptığını söyleyen Leonov, sonunda konuşmak için devletten izin aldığını açıkladı. Leonov, 12 Nisan 1961’de tarihin ilk insanlı uzay uçuşunu yapan Gagarin’in kazada hayatını kaybettiği gün yakınlarda başka bir savaş uçağında olduğunu söyledi. Leonov, o gün iki patlama sesi duyduğunu daha önce de açıklamış ve bu resmi araştırma kayıtlarına girmişti.

KGB ARAŞTIRDI

2003 yılında gün yüzüne çıkan belgeler, KGB’nin, hava trafik kontrolörlerinin kasıtsız biçimde yanlış hava tahmin raporu vererek kazaya sebep olduğundan şüphelendiğini gösteriyordu. Bir başka Rus Hava Kuvvetleri generali ise Gagarin ve eğitimci Sergoyin’in kokpitte bir havalandırmayı açık unutup, yüksek irtifada oksijensiz kaldıklarını öne sürmüştü. Leonov ise yıllarca, duyduğu ilk patlamanın ses duvarını aşan bir jet olduğunu, ikinci patlama sesinin ise Gagarin’in bulunduğu jetin düşmesiyle ortaya çıktığına inanmıştı.

BAŞKA PİLOT HATA YAPMIŞ

Leonov, Rus televizyon kanalı RT’ye aynı gün bir başka savaş uçağının uçuşunun planlandığını ama o jetin 10 bin metrede uçması gerekirken 450-500 metrede uçtuğunu açıkladı. Yani uçuş prosedürüne uyulmamıştı. Yeni açıklanan bir başka rapor da o gün yetkisiz bir jetin Gagarin’in uçağına tehlikeli biçimde yakın uçtuğunu doğruluyor. Leonov raporu gördüğünde, o gün anlattıklarının kayıtlara yanlış geçtiğini fark etti. Kayıtlarda çok yakınından daha ağır bir hava aracı geçtiğinde kendi hava akımıyla uçağın ters dönmesine yol açabilir. Gagarin’e de tam olarak bu oldu. Simülasyonda tüm parametrelere uyan tek teori bu,” diyen Leonov, yalnızca buna yol açan pilotun adını gizli tutacağını söyledi. “Pilotun ismini açıklamamam istendi,” diyen Levonov, bu kişinin iyi bir test pilotu olduğunu, şimdi sağlık sorunları yaşadığını ve isminin açıklanmasının hiçbir şeyi düzeltmeyeceğini söyledi.

Kaynak: New York – Posta212

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu