Yaşam

Balkan Turuna Çıkacaklara Gezi Tavsiyeleri

Balkanları keşfetmek için yola çıkmadan önce birtakım hazırlıklar yapmanız gerekebilir. Bu hazırlıklar kapsamında ise en sık yapılanlar gidilecek olan yere dair çeşitli araştırmalar yapmak veya gezi tavsiyelerini okumak. Biraz sonra aktaracağımız bilgiler ışığında Balkanların görülmeye değer yerleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve gezilerinizi bu minvalde planlayabilirsiniz. Dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip olan Balkanlar, özellikle zengin geçmişi, görülmeye değer doğal güzellikleri ve kültürüyle öne çıkıyor. Seyahatlerinizi daha kolay planlayabilmeniz açısından derlediğimiz Balkanlar gezi tavsiyeleri başlıklı içeriği inceleyebilirisiniz.

Rehberli Turlarla Balkanları Doyasıya Gezin

Balkanlar, Türk vatandaşlarının vizesiz olarak seyahat edebileceği oldukça geniş bir bölgeyi kapsamakta. Geçmişinde Osmanlı İmparatorluğu’nun egemen olduğu toprakları günümüzde bünyesinde barındıran Balkanlar, bu bağlamda Türkiye ile ortak bir tarihi zenginliğe sahip. Bu nedenle de özellikle tarihi ve kültürel geziler kapsamında yurt dışına gitmek isteyenler Balkanlara akın ederek doyasıya gezebilme fırsatına sahip oluyor. Ancak Balkanlar gezilerini bireysel düzenlemek yerine buraya düzenlenen turlara katılmak çok daha avantajlı olabiliyor. Rehberli turlar ile birlikte gezileriniz sırasında hangi yapının ne zaman inşa edildiği veya bölgenin geçmişi hakkında anlık bilgiler alabilmek gayet mümkün oluyor. Arnavutluk’tan Bosna Hersek’e, Kosova’dan Sırbistan’a kadar uzanan geniş bir coğrafi bölgeyi içeren Balkanlar, gezip görülecek yerleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Arnavutluk’taki Gezilecek Yerlere Mutlaka Uğrayın

Balkanların en güzel ülkelerinden biri olan Arnavutluk, gezilecek yerleriyle ziyaretçilerine birbirinden farklı destinasyonlar sunuyor. İlk olarak ülkenin mütevazı başkenti olan Tiran’dan Arnavutluk gezilerinize başlamayı tercih edebilirsiniz. Priştina ve Podgorica ile büyük oranda benzerlik gösteren şehir, nispeten diğerlerine göre daha sakin bir atmosfere sahip. Balkanlar gezilerine başlangıç noktası olarak seçebileceğiniz Tiran’ın merkezinde bulunan İskender Bey Meydanı, şehrin adeta cazibe noktası konumunda. Civarında pek çok Osmanlı eserini keşfedebileceğiniz bu meydana gelmişken Ethem Bey Camii, Ulusal Tarih Müzesi ve Tiran Saat Kulesi’ni de görmeyi ihmal etmeyin.

Arnavutluk gezilerinize Berat veya Berati olarak bilinen şehirden devam edebilirsiniz. Yemyeşil tepeleri üzerine kurulu evlerin sizi karşıladığı şehir, İzmir’in Şirince ilçesine çok benzemekte. Tiran’dan ortalama 120 kilometre uzaklıkta bulunan şehir, aynı zamanda Ohrid’e de yakın konumda. Bu özelliğiyle Balkanlar turu rotası çizmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak Berat öne çıkıyor. Geçmişi boyunca Osmanlı, Sırplar, Bulgarlar ve Bizanslılara ev sahipliği yapmış olan kadim şehirde birbirinden farklı yapıları inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bu yapılar arasında Berati Kalesi, Etnografya Müzesi, Bekarlar Cami, Kırmızı Cami ve Berat Kurşunlu Cami yer almakta.

Makendonya’daki Ohri Gölü’nü Keşfedin

Makedonya, Balkanların özellikle doğal güzellik bakımından en zengin ülkelerinden biri. Hatta o kadar ki Makedonların “Tanrı cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürmüş olmalı” dediği gölü görünce bu görüşe mutlaka hak vereceksiniz. Makedonya’ya gelir gelmez doğrudan Ohrid Gölü’ne rotanızı çevirmelisiniz. İlk bakışta bile insana huzur veren bir atmosfere sahip olan göl, özellikle temizliğiyle Avrupa sınırları içerisinde parmakla gösterilen bir duruma ulaşmış. Böylelikle Avrupa’daki en temiz ve en derin göl olma unvanına layık görülmüş olan Ohrid Gölü, doğaseverlerin odağında bulunuyor. Çevresinde çok sayıda kilise ve bazilikanın bulunduğu Ohri Gölü, bu bağlamda tarihi keşiflere çıkmak isteyenlere de birçok farklı destinasyon sunuyor. Çar Samuel Kalesi, Aziz Yuhanna Kilisesi, Saint Clements Kilisesi ve Ploşnik Eski Tiyatro gibi yapılar, Ohri Gölü’nün çevresinde sıralanıyor.

Ohrid Gölü

Sırbistan’ın Belgrad Şehrinde Eğlenin

“Balkanların en eğlenceli şehri neresi?” diye soracak olursanız bunun cevabını vermek oldukça basit: Tabii ki Belgrad. Tıpkı Almanya’nın Berlin şehrini andıran Belgrad’da sabahın ilk ışıklarına dek süren partiler, gece kulüpleri ve barlar oldukça revaçta. Üstelik uygun fiyatlarla tüm bu etkinlikleri yapabileceğiniz Belgrad, bu nedenle Türkler tarafından çok tercih ediliyor. Geçmişinde Osmanlı’nın bulunduğu Belgrad’da pekâlâ gezip görülmesi gereken birçok tarihi yapı da bulunmakta. Aziz Sava Katedrali, Belgrad Kalesi ve Tasmajdan Parkı Belgrad’da gezilecek yerler arasında sıralanıyor.

“Roma Yolları” başlıklı yazımızı okumak isterseniz…

Yayınladığımız son içeriklere göz atmak isterseniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu