Yaşam

Evimizin Dekorasyonu Bizi Nasıl Etkiler?

Ev dekorasyonu, şüphesiz ki yaşam alanlarımızı şekillendiren en önemli unsurlardan biridir. Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evimizin dekorasyon öğeleri de çeşitli psikolojik yansımalara sebep olur.

Dekorasyon Ne Anlama Gelir?

Dekorasyon, evlerimiz başta olmak üzere inşa edilen binaların iç ve dış alanlarını süsleme ve şekillendirme işidir. Bir sanat dalı olarak da değerlendirilebilecek dekorasyon insanın yaşadığı mekanın güzelleştirme ihtiyacının bir ürünüdür.

Bu açıdan bakıldığında daha en başta dekorasyonun insan üzerinde etkileri olduğu rahatlıkla görülebilir. Bireyin zevklerini ve bilinç yapısını yaşadığı ortama aktarmasının yollarından birisi olan dekorasyon ile kişisel özelliğimize uygun ortamlar yaratmak isteriz.

Yaşanılan ev şüphesiz ki insanın kişiliğini yansıtan ve huzur bulma ihtiyacını karşılayan öğeler içerir. Bu ögelerin tamamını kapsayan düzenlemelere dekorasyon adını verebiliriz. Peki, dekorasyonun yaşamımızdaki önemi nedir? Evlerimizin dekorasyonu bizleri ne şekilde etkiler?

Dekorasyonun Yaşamımızdaki Yeri

Dekorasyonun yaşamımızdaki etkisi enerjimize, ortamdaki ilişkilerimize ve mutluluğumuza yansır. Bu etki gücü objeler ve renkler vasıtasıyla kurularak evin yapısını meydana getirir. Öncelikle renklerin insan üzerindeki psikolojik etkilerinin kuvvetli olduğu çok sayıda bilimsel araştırma sonucu kanıtlanmıştır.

Ev Dekorasyonunda Renk Tercihi ve Psikolojiye Etkisi

Evlerde kullanılan her bir renk psikolojimizi doğrudan farklılaştırma kapasitesine sahiptir. Renklerin psikoloji üzerindeki tesislerine dair birkaç örnek sunalım. Örneğin ev dekorasyonunda kullanılan mavi renk (elbette farklı tonları önemli olmakla birlikte) sakinliği ve huzuru çağrıştırır. Eğer evinizde bulmak istediğiniz ortam bu kavramlara yönelikse maviyi ev dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz.

Yine yeşil renkte doğal olarak insana tabiatı hatırlatan bir unsurdur ve hem canlanmayı hem de dinlenmeyi temsil eder. Bunun yanı sıra turuncu ve kırmızı gibi canlı renkler dikkat çeken, iştah açıcı özelliklere sahiptir ve bilhassa mutfak gibi alanlarda sıklıkla kullanılır.

Beyaz sadeliği temsil etmekle birlikte bir alanda yoğun kullanımı dikkat dağıtıcı etkilere sebep olabilir. Bu nedenle ev dekorasyonunda özellikle çalışma odası gibi ortamlarda farklı bir renkle birlikte kullanımı tercih edilir.

Ev Dekorasyonunda Objelerin Önemi

Elbette kullanılan renk kadar obje de önemlidir. Yani hangi rengi hangi obje üzerinde tercih ettiğiniz ev dekorasyonunda etkileyici bir diğer unsurdur. Örneğin bahçe bankı kullanırken kahverengi ve yeşil gibi tonlar doğayı çağrıştıracağı için doğrudan tabiatla iç içe olma havası verir. Bu durum insandaki tabiat ihtiyacının sonucu olarak huzuru ve rahatlamayı beraberinde getirir.

İç mekanda mor, lacivert, kırmızı ve bordo gibi dikkat çekici renklerin kullanımı fazla olursa bir süre sonra bulunulan ortamın kişiyi rahatsız etmesi söz konusu olabilir. Tüm renkler güzeldir ve doğru oranda kullanıldığında olumlu etkiler sağlar.

Fakat koyu renklerin özellikle dar alanlarda yoğun kullanımı baskın bir his uyandırabilir. Dar alanlarda açık renklerin tercih edilmesinin sebeplerinden birisi budur. Bir diğer sebep ise özellikle duvarlarda açık tonların kullanımıyla daha geniş bir alan izlenimi sağlanmasıdır.

Ev Dekorasyonu ve Diğer Ayrıntılar

Evdeki dekorasyon unsuru olarak canlı çiçeklerin kullanımı bizi olumlu anlamda etkileyen bir başka unsurdur. Yaşayan ve doğa ile iç içe bir izlenim sunan bu görüntü rahatlığı çağrıştırır. Ev dekorasyonunda çok fazla objenin kullanımı ve eşya sayısının fazla olması bulunulan ortamda dikkat dağınıklığına yol açabilir.

Dekorasyonun etkileri üzerinde durulurken evlerimizin dışarı açılan alanları olan bahçelerden ayrıca söz edilebilir. Burada insanın doğayla kurduğu bağlantı ve özgürlük arayışını yansıması görülür. Bahçede kullanılacak ve sıcaklık uyandıran her bir eşya konfor alanını artıran öğeler olarak algılanır. Bahçe sandalyesi, hamak ve diğer bahçe mobilyaları dekorasyon konusunda belirleyici bazı unsurlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu