Yaşam

Legoların Çocuk Gelişimine Katkısı

Çocukların oyuncaklarla olan ilişkisi ve geçirdikleri süre hem güncel gelişimlerini hem de geleceklerini etkileyen bir süreç. Her yaş grubunun kendine has gelişim metotları ve dikkat edilmesi gereken noktaları mevcuttur. Lego oyuncakları da bu noktada önemli bir yere sahip. 7’den 70’e herkese hitap eden oyuncakların özellikle çocukluk dönemindeki etkisi göz ardı edilemez. Bu nedenle motor becerilerinin istenilen düzeyde gelişmesi adına tercih edilen söz konusu oyuncaklar, yapılan araştırmalarla da olumlu etkisini kanıtlamış durumda.

Çocuklar için lego çeşitleri yıllar içerisinde farklı içeriklerle zenginleştirilerek çocukların yaratıcılığını ve kavramları öğrenme becerilerini geliştirmektedir. Çocukların ince motor becerilerinin gelişimine de önemli dokunuşlar yapan lego çeşitleri, farklı renk ve şekillerin zihin yoluyla planlanan tasarımlarının parmaklar yoluyla bir araya getirilmesine katkı sunar. Temel beceri ve gelişimlerin yoğun şekilde dizayn edildiği bebeklik ve çocukluk döneminin vazgeçilmez oyunlarından biri olan legoların, gelişim üzerindeki etkileri yadsınamaz seviyededir ve bu nedenle de ebeveynler tarafından çocuk gelişiminde vazgeçilmez oyuncaklardandır.

Yaratıcılık

Legolar ile kendi dünyasını yaratma imkânına sahip olan çocuklar, zihinlerindeki evreni parmakları ile oluşturabilirler. Hayal dünyasının gelişimine ciddi katkısı bulunan bu süreç, birçok farklı lego tasarımı ile de desteklenmektedir. Her çocuğun ilgi alanına yönelik konseptlerle hazırlanan lego çeşitleri, klasik modellerden süper kahramanlara, ünlü film ve kitap serilerinden çocukların arkadaşlık duygularını geliştirmeye yarayacak farklı tasarımlara kadar birçok çeşidi ile çocukların ve ebeveynlerin beğenisine sunulur. Çocuklarının gelişimini önemseyen ebeveynler, söz konusu konseptler arasından lego technic araba çeşitleri ile çocuklarının teknik aksanlara olan merakını mekanik düşünme yetisi ile geliştirebilir. 

Lego creator serisi de yine aynı şekilde çocukların ilgi alanlarını yaratıcılık duygusu ile bir araya getirerek farklı tasarımların ortaya çıkmasını sağlar. Spiderman, Batman, Star Wars ve Harry Potter gibi lego konseptleri de çocukların film ve kitaplardan aşina olduğu karakterler ile yepyeni bir dünya kurmasını sağlayabilir. Bunların yanında özellikle klasik legoların sağladığı yaratıcılık ise fazlasıyla kıymetlidir. Çocukların herhangi bir konsept veya kurala bağlı kalmadan tamamen kendi yaratıcılıklarını konuşturduğu söz konusu modeller ile istenilen tüm inşalar gerçekleştirilebilir ve gelecekte hayal gücü dünyayı aşan bir çocuğun gelişimi için büyük katkı sağlanabilir.

Kavramsal Süreci Hızlandırır

Özellikle küçük yaş grupları için çok daha hayati ve hassas olan kavramsal süreç, legoların renk ve boyut gibi farklılıkları ile ciddi anlamda desteklenebilir. Özellikle renk, boyut, şekil ve küçük büyük gibi kavramların öğrenildiği süreçleri sağlıklı bir seviyede tutan ve hızlandıran legoların kırmızı, yeşil, mavi, siyah, turuncu ve sarı gibi aşina renkler ile üretilmesi; küçüklerin renkleri öğrenmesinde de etkilidir. Aynı şekilde kareden dikdörtgene, üçgenden çembere kadar birçok farklı geometrik şekilde üretilen lego çeşitleri, büyük küçük veya uzun kısa parça seçenekleri ile de çocukların şekilleri öğrenmesini sağlamaktadır. Kavramsal sürecin sağlıklı olarak yürütülmesi ve çocuğunuzun gelişiminde olumlu etkiler bırakması için sizler de yaratıcı ve öğretici çeşitlere oyuncaklar arasında yer verebilirsiniz.

Planlama, Problem Çözme ve Sonuca Ulaşma

Pedagojik süreçlerin çocuk gelişimi üzerindeki etkileri yadsınamaz. Çocukların olumlu bir gelişim süreci ile büyümesi birçok ebeveynin en çok isteyeceği konulardandır. Bu noktada çocuğun herhangi bir problem ile karşılığında neler yapması gerektiği, ilk tepkisinin ardından neler planladığı ve sonuca nasıl ulaştığı gibi noktalar üzerinde durulması gereken süreçler. Legoların bu noktadaki katkısı yadsınamaz düzeydedir. Önündeki yüzlerce lego parçası ile neler yapabileceğini düşünen bir çocuğun inşa sürecine başlaması ile devam eden noktada karşılaşabileceği sorunlara yönelik verdiği tepkiler ve çözüm önerileri, çocuğun bir oyuncaktan alabileceği verimi üst seviyeye çıkarmaktadır.

Hem konsept modellerde hem klasik lego çeşitlerinde farklı planlama süreçleri devreye girmektedir. İkisinin de kendine göre katkı sunduğu farklı gelişim dinamikleri mevcuttur. Konsept modeller belirli bir plan dahilinde ilerlemeyi sağlayan yapıları ile çocukların oyun sürecini kontrol edebilecekleri bir düzen sağlamaktadır. Tasarımın getirileri ile bir oyun evreni yaratırken anlamlandıramadığı noktaların üzerine düşünerek problemlerin üstesinden gelmeye çalışan çocuklar, sorunları aşarak konsepte uygun bir oyun sürecine ulaşabilir. Bununla birlikte klasik modellerin sunduğu özgürlük alanı da farklı bir deneyimi beraberinde getirir. Parça çeşitliliği ve fazlalığı; özgürlük alanının sınırlarını genişletirken, çocukların yaratıcılık noktasında bütün süreçlere hâkim olmasını sağlamaktadır. Böylelikle hem tasarım, hem planlama hem de yaratma noktasında çok daha verimli bir gelişim süreci yakalanabilir.

Aile İçi Eğlenceli Anlar ile Pekişen İlişkiler

Legolar her yaştan kullanıcının ilgisini çeken yapısıyla sevilen bir oyuncaktır. Sadece çocukların keyifli anlarını gelişim süreçleri ile tamamlayabilmesi için üretilmeyen söz konusu oyuncaklar, birçok yetişkin tarafından kişisel ilgiler sebebiyle de satın alınmaktadır. Bu noktada her yaş grubuna hitap eden yapısı ile aile için oyun oynama sürecinin de kapılarını ardına kadar açan legolar, çocuğun ebeveynleri ile olan oyun süreçlerini çok daha keyifli hale getirmektedir. Ebeveynlerin de ilgisini çeken legolar ile hazırlanan oyunlar, hem oyuncağın yapısı hem de aile olarak bir şeyleri ortak olarak üretme duygusunu pekiştirdiği için oldukça faydalıdır. Aile içi iletişim ve çocuğun ebeveynlerine olan bağını güçlendiren oyun saatleri, lego gibi gelişime katkı sunan oyuncaklar ile çok daha faydalı bir zaman dilimine dönüşebilir. Çocukların bebeklikten itibaren, belirli gelişim temellerinin atıldığı dönemlerde neşeli ve öğretici bir aile içi süreç yaşamasını sağlayan legolar ile dikkat edilmesi gereken noktalar çok daha keyifli hale getirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu