Spor

Futbol Savaşı

El Salvador ve Honduras, komşu iki ülke. 1968 yılı Honduras için, ekonomik krizler, grevler, işçi isyanlarıyla dolu bir sene. Komşusu El Salvador, Orta Amerika’nın nüfus yoğunluğu en yüksek ülkesi._57255752_elsalvador_honduras_1211 

Yapılan göç anlaşmaları sayesinde, El Salvadorlular  Honduras’a göçmeye başlar. Bu göçler sonunda yaklaşık 250 – 300 bin göçmen Honduras’ta yaşamaya başlar. Honduras’ın ekonomik durumu aldığı göçlerle iyice bozulunca, Honduras halkının da Salvadorlulara karşı tutumu giderek değişmeye başlar. Ortam böyleyken, Honduras yönetimi bir toprak reformu yapıp, El Salvador vatandaşlarının topraklarına el koyup, Honduraslılara verir. Toprakları elinden alınan ve kötü muamele gören göçmen Salvadorlular, ülkelerine dönmeye niyetlenirler. Honduras’ın göç anlaşmasını da iptal etmesiyle iki ülke arasındaki gerginlik, patlama noktasına dayanır.

Tesadüf bu ki iki komşu ülke El Salvador ve Honduras milli takımları 1970 dünya kupası elemelerinde birbirlerine rakip olurlar. 

El Salvador milli takımı maçtan önceki gece kaldıkları otelde fanatik Honduraslı taraftarların tacizlerine maruz kalır. Çalınan kornalar, pencerelere atılan taşlar sayesinde konuk takım oyuncuları geceyi uykusuz geçirir. 8 haziran 1969 tarihinde sahaya çıkan El Salvadorlu bitkin futbolcular son dakikaya kadar direnseler de 90.dakikada gelen golle sahadan 1-0 mağlup ayrılır.

Maçı El Salvador’da televizyon başında izleyen Amelia Bolanos, maçın bitiş düdüğüyle birlikte babasının silahını kalbine doğrultarak tetiği çeker. Ertesi gün gazeteler 18 yaşındaki kızın intiharını “Vatanının yıkılışını görmeye tahammül edemedi” başlıklarıyla manşetlere taşırlar. Devlet başkanı, ordu, bakanların da katıldığı cenaze töreni televizyonlardan canlı yayınlandı. Cenaze törenine katılan halk için o artık bir kahramandır.

Rövanş maçı bu gergin ortamda yapıldı. El Salvador’da ki maç öncesinde bu kez Honduraslı futbolcular ağır tacizlere maruz kaldılar. Yeni ulusal kahramanları Amelia’nın fotoğraflarını taşıyan taraftarların linç girişimi ordunun çabalarıyla önlenebildi. Bu ruh halinde başlayan maçı El Salvador 3-0 kazandı.

Maç sonrasında olaylar daha da büyüdü. Konuk takım futbolcuları zırhlı araçlar eşliğinde zor da olsa ülke dışına çıkarıldı ancak takımlarını desteklemek için deplasmana gelen Honduraslı taraftarlardan 2 tanesi hayatlarını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. 150 Honduras plakalı araç yakıldı.

Birer maç kazanan ülkeler, son maç için Meksika’da karşılaştı. Maçı 3-2 kazanan El Salvador, Dünya Kupası vizesini aldı ama hikaye burada bitmedi. Mağlubiyet sonrasında öfke seviyesi iyice yükselen Honduraslıların tepkisi, sokaklara taştı. El Salvadorlu insanlara yapılan saldırılar, maçın kaybedilmesiyle iyice arttı. Günlerce süren gerginlik, bir türlü kontrol altına alınamayınca  14 Temmuz 1969 tarihinde El Salvador uçaklarının Honduras’ı vurmasıyla iki ülke arasında savaş başladı.

4 gün ve yaklaşık 100 saat süren savaşta 4 bin kişi öldü 12 bin kişi yaralandı. Sınır bölgesinde yaşayan 50 bin kişi evsiz kaldı. Latin Amerika ülkelerinin araya girmesiyle ateşkes imzalandı. Bu iki ülke savaşta yenişemedi. Sınırlar aynı kaldı. Zaten kalabalık olan ve insanlarını doyuramayan El Salvador’da işsizlik ve açlık patlama yaptı. Bu sürecin sonunda da ülke iç savaşa sürüklendi. Gergin ilişkiler ise günümüze kadar devam etti.

Honduras – El Salvador savaşı, tarihe ”futbol savaşı” olarak geçmişti…

 Kaynak:http://bugraderci.blogspot.com

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu