Başka Dünya

İnsan Kütüphanesi: Kitapların Değil İnsanların Ödünç Alındığı Bir Girişim

İnsan kütüphanesi, okumanız için size bir kitap değil insan veriyor. Kulağa ilk duyduğunuzda garip gelse de Danimarka’da hayata geçirilen The Human Library yani insan kütüphanesi, sizi kitaplarla değil sıra dışı hikayeleri olan insanlarla tanıştırıyor. 

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan İnsan Kütüphanesine gelen üyeler, okumak yerine kitap yerine bir insan ödünç alıyor ve bu kişiler ile iletişime geçiyor.

İnsan kitaplar burada gönüllü olarak hizmet veriyorlar. Her birinin farklı yaşanmışları, farklı hikayeleri var. İçlerinde obezi de var, cinsel tacize uğranı da, seks işçisi de, otizmlisi de, cinsiyet değiştireni de, mültecisi de…

The Human Library Organization olarak isimlendirilen bu organizasyon, ilk defa 2000 yılında Kopenhag’da düzenlenen bir festivalde hayata geçirildi. Bu zamana kadar 70 ülkede insan kütüphanesi faaliyetleri organize edildi.

Üyeliğin koşullarından bir tanesi, çeşitlilik konusunda hoşgörülü olmak. “Farklı” tanımına giren herkesi bu kütüphanede bulabilirsiniz. Bu girişimin ardındaki temel ilke ise empati kurarak, bu insanlara karşı olan önyargıları ortadan kaldırmak.

Bu kütüphanede insanlar hikayeleri birinci ağızdan dinleyerek, birbirlerini tanıyorlar ve toplumun kendilerine dayattıkları önyargılardan kurtararak sevgi bağlarını güçlendiriyorlar.

The Human Library sayesinde Holokost’tan kurtulan insanlarla, çingenelerle, yetimlerle ve otizmli insanlarla tanışabilir, bir buçuk saat boyunca onların ilginç hikayelerini dinleyebilirsiniz

Geleceğin insan ilişkilerinin sağlıklı yürüyebilmesi için öğrenmemiz gereken en önemli şeylerden birisi de empati…

Bu girişimin henüz Türkiye’de bir çalışması olmasa da detayları inceleyebilir, belki de böyle bir girişime siz de dahil olabilirsiniz.

Facebook sayfaları: https://www.facebook.com/humanlibraryorg/

Web siteleri: https://humanlibrary.org/

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu