Gelecek

İnsandan elmas üretilebilir mi?

Birçok kadının ziynet eşyası olarak sahip olmayı hayal ettiği elmas, insandan üretilebilir mi? Bu sorunun cevabı, teknik olarak uzunca bir zamandır evet. Elbette bu bir çok açıdan tartışılmayı hak eden bir konu.

İnsandan_ elmas_ üretilebilir mi?

Algordanza isminde İsviçreli bir şirket, kaybettiği yakınlarını farklı bir şekilde anmak ve ölümsüzleştirmek isteyenlere sıradışı bir yöntem sunuyor: kaybettiğiniz yakınınızın külleri yüksek dereceli sıcaklığa maruz bırakılarak, üzerinize takabileceğiniz elmaslara dönüştürülüyor. 

Yukarıda gördüğünüz mavi elması elde edebilmek için ölen kişi yakıldıktan sonra küllerinden küçük bir parça yetiyor. Peki bu süreç nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız kısaca açıklayalım.

Karbon, insan vücudunun %18’ini oluşturuyor. Yakılma işleminden sonra geriye bu karbonun %2’si kalıyor; Algordanza da elmas yapmak için bu karbondan yararlanıyor.

Avrupa ülkelerinde benimsenmiş toplumsal bir gelenek olarak ölülerin bedenlerinin krematoryum adı verilen özel fırınlarda yakılıyor ve doğal olarak bu uygulamadan geriye kül kalıyor ve bu küller bol miktarda karbon elementi içeriyor. Bu arada unutmayalım ki elmas aslında  saf karbonun milyonlarca yıl yüksek ısı ve basınç altında kalarak kristalize olmuş halinden başka bir şey değil.İnsandan_ elmas_ üretilebilir mi?

Bu süreç, merhumun küllerinden karbonun özütlenmesini sağlayan kimyasal bir işlemle başlıyor. Daha sonra, bu karbon grafite dönüşmesi için ısıtılıyor. Elde edilen grafit de 2,700 Fahrenheit’a dek ısıtılıp, bir takım başka işlemlerden geçiriliyor. Elde edilen elmasın rengi, merhumun küllerinde bulunan borun içeriğine göre beyazdan laciverte kadar farklı renklerde olabiliyor.

İnsandan_ elmas_ üretilebilir mi?

 

Elbette bu ucuz bir işlem değil. Elde edilen elmas  küçük bir granit kaidenin üzerinde evin uygun bir köşesinde saygın bir yerde muhafaza edilebildiği gibi, yüzük kolye gibi takı eşyası olarak da kullanılabiliyor.

İşçiliğe göre de bunun maaliyeti 5000- 22 000 dolar arasında değişiyor. Neredeyse %25’i Japonya’dan olmak üzere şu ana kadar 850 kişiden bu işlem ile elmas üretilmiş durumda. Ödenen bedel başta kulağa oldukça yüksek gelse de dinsel ritüeller neticesinde özellikle de Avrupa’da cenaze törenlerine yapılan masraflarla karşılaştırıldığında makul düzeyde kalabiliyor.

Sibel Çağlar

Kaynaklar: algordanza.ch

amazingoasis.org

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu