Spor

Olimpiyatların Tarihi

Antik çağın ilk Olimpiyatları’nın kökleri M.Ö. 776 yılına kadar dayanıyor. O zamanlar yumruk yumruğa dövüş, el ve at arabalarıyla sürat yarışı gibi ilginç müsabakalar yer alıyordu.

Modern Olimpiyatlar’ın asıl mimarı ve kurucusu Fransız pedagog ve tarihçi Baron Pierre de Coubertin’dir. ABD ve İngiltere’deki spor faaliyetlerini, Alman ve İsveç jimnastiğini inceleyen, özellikle eski Grekler’in spor hareketlerine büyük ilgi gösteren Baron Pierre de Coubertin, 1892 yılının 24 Kasım’ında Paris’in Sorbon Üniversitesi’nin anfisinde düzenlenen “Fransız Atletik Sporları Kuruluşları Birliği’nin 5’inci yıldönümünde, çeşitli ulusları birbirine yaklaştırıp kaynaştıracak, dünya gençliğini, ırk, din ve politik kavramlar gözetmeksizin, spor ve sportmence yarışmalar yoluyla birleştirecek bir spor organizasyonunun düzenlenmesini önerdi ve önerisi kabul edildi. “Modern Olimpiyatlar”ın doğuşuydu bu…

Paris’te yapılmasını istiyordu

Aslında, de Coubertin, ilk oyunların, 1900 yılında Paris’te yapılmasını planlıyordu. Ancak oluşturulan ilk organizasyon komitesinin başına Yunanlı Demetrius Bikelas gelince Olimpiyat fikri, planlanandan daha çabuk uygulamaya konuldu. Modern çağın ilk Olimpiyat Oyunları, 1896 yılında Atina’da gerçekleştirildi.

Paskalya Yortusu’na rastlayan bu ilk oyunların açılışı, Zeus Tapınağı ve Akropolis yakınlarındaki Panathinaikon Stadı’nda 70 bin kişilik bir seyirci topluğu önünde Yunanistan Kralı I. Georg tarafından yapıldı. İlk Olimpiyatlar’a 13 ülkeden 311 sporcu katıldı.

Bu tarihten tam 100 yıl sonra da oyunların Atina’da yapılması yönündeki beklenti hayli fazlaydı. Ancak ticari düşünceler, geleneklerin önüne geçti ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 1996 Olimpiyatları’nın ABD’nin Atlanta kentinte yapılmasına karar verdi. Olimpiyat Komitesi, teknik, ekonomik ve politik yetersizlikleri gerekçe göstererek, yeni yüzyılın ilk oyunları için Atina’nın başvurusunu yine geri çevirdi ve 2000 Yaz Olimpiyatları, Avustralya’nın Sydney kentinde yapıldı.

Atina evsahipliği yapacak

Yunanistan’ın Olimpiyat rüyası ile ilgili tarihi karar ise 1997 yılında verildi ve 2004 yılındaki 25’inci Yaz Olimpiyatları’nın Atina’da yapılmasına karar verildi. Her dört yılda bir düzenlenen, yaz ve kış olmak üzere iki döneme ayrılan Olimpiyatlar, bugüne kadar sadece üç kez yapılamadı. 1916 yılında Berlin’de yapılması planlanan oyunlar I. Dünya Savaşı, 1940 ve 1944’deki oyunlar ise 2. Dünya Savaşı nedeniyle yapılamadı.

Hanspeter Detmer/Murat Çelikkafa

DW Türkçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu