Gelecek

Robo-Irgatların Elinden Bir Tutam Marul

Robo-Irgatların elinden bir tutam marul yemek ister miydiniz?Robo-Irgatların Elinden Bir Tutam Marul

Kyoto merkezli Spread şirketi dünyanın robotlar tarafından işlenecek ilk çiftliği kurma hazırlığında. Bu teknik mahsulü arttırmanın ötesinde insan, enerji ve su giderinden tasarruf sağlayacak.

Japonya’nın Kyoto şehrinde faaliyet gösteren Spread, 2017’de tamamen robotlar tarafından yönetilecek bir çiftlik açacağını duyurdu. Robotların ilk uğraş alanı ‘marullar’ olacak. Hazırlıkları devam eden çiftlik kendi yöntem ve araçlarıyla günde 30 bin marul elde etmeyi hedefliyor. Beş yıl içerisinde ise bu sayının 50 bine çıkması bekleniyor.

Şirket çalışanlarından Koji Morisada 4 bin 400 metrekarelik çiftlikte sadece tohumlama işleminin insanlar tarafından yapılacağını söylerken hasat dahil diğer tüm işlemlerin robotlar tarafından yapılacağına dikkat çekiyor. Japonya’da nüfusun yaşlanmasından dolayı bazı alanlarda eleman açığının robotlarla doldurulması için çalışılıyor.

Robotların çalışacağı bu çiftliklerin personel masraflarını keserek enerji kullanımını da yarı yarıya indirilmesi planlanıyor. Rakamsal detaylarla açıklamak gerekirse robot çiftlikler insan gücünden yüzde 50, enerji kullanımında yüzde 30 ve bitkilerin büyümesi için gerekli suyun geri dönüştürülmesindeyse yüzde 98 tasarruf sağlayacak.

Üretilecek mahsulün geleneksel marullara göre daha fazla betakaroten içereceği de önemli ayrıntı.

Japonya’nın ‘insansızlıktan’ geliştirdiği bu modelin tarım toplumlarına etkisi sizce nasıl olur? İnsana dayalı tarım sürdürülebilir mi? Robo-Irgatların elinden bir tutam marul yemek ister miydiniz?

Kaynak: dunyahalleri.com

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu