Gelecek

Stephen Hawking’ten İnsanlığa Uyarı: İktidar sınıfları yok etmeden Dünya’yı terkedin!

Profesör Stephen Hawking, insanlığın geleceğinin, bilim ve teknoloji alanındaki  gelişmeler nedeniyle tehlikede olduğunu, “nükleer savaş, küresel ısınma ve genetiği değiştirilmiş virüsler” in varlığımız için ölümcül bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

stephen_hawkins_insanlığa_uyarı

BBC’de yayınlanan Reith Lectures programına katılarak, kara delikler hakkındaki araştırmalarla ilgili bilgi veren Hawking, programa katılan yüzlerce izleyiciyi  “bir çok şey yanlış gidebilir” diye uyardı ve insan türünün hayatta kalmasını sağlamak için diğer gezegenlerin kolonileştirilmesi gerektiğini öne sürdü.

“Dünya gezegeninin felaketi için bir yıl belirlemek zor olsa da, zaman ilerledikçe bu olasılık artmaktadır ve gelecek bin ya da on bin yıl içinde kesinlik kazanacaktır. O zamandan önce, biz uzaya, diğer yıldızlara yayılmalıyız, böylece Dünya’daki felaket insan ırkının sonu demek olmaz. Ancak, en azından yüz yıl boyunca, uzayda kendi kendini besleyen koloniler kuramayacağız, bu nedenle çok dikkatli olmak zorundayız.”

Böyle saygın bir bilim insanının, insanlığın varoluşuna tehdit olarak bilimsel ilerlemeyi göstermesi ters görünüyor olsa da, bu Hawking’in ilk uyarısı değildir. Teorik fizikçi, geçtiğimiz yaz, robotların silahlandırılmasına ve  “askeri yapay zeka silahlanma yarışına” karşı yazılan açık mektubu imzalayan 1000’in üzerindeki yapay zeka uzmanının arasında yer almıştı.

Geçen yıl Ekim ayında, Hawking Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)’ndeki araştırmacıları da “Tanrı Parçacığı”nın (Higgs Bozonu)’nun ” katastrofik vakum bozunumu” başlatma potansiyeli hakkında uyarmıştı. Katastrofik Vakum Bozunumu, ışık hızında genişleyen kuantum balonu oluşumu ve bunun tüm evreni yok etmesi hakkında.

Bilim insanı ayrıca, kapitalist açgözlülük ile dünyadaki işgücü otomasyonun birleşmesinden de endişe duymakta. Aslında, hepsi bir arada ele alındığında, Hawking’in sayısız uyarıları, iktidardaki kibirli seçkin sınıfa ve onların kar odaklı faaliyetlerine, uzun vadeli sonuçlar dikkate alınmadan uygulanan projelerine yöneliktir.

Hawking, sunduğu uyarıcı senaryolara rağmen, toplumun büyük olasılıkla bunlarla başa çıkmak için gerekli araçları keşfedeceğini de belirtmekte.

“Biz ilerlemeyi durdurmayacağız ya da geri gitmeyeceğiz, bu yüzden de tehlikeleri tanımamız ve kontrol etmemiz gerekmektedir. Ben bir iyimserim ve inanıyorum ki başarabiliriz”

“Değişikliklerin doğru yönde ilerlediğinden emin olmak zorundayız. Bu da, demokratik bir toplumda, gelecekle ilgili bilinçli kararlar için, herkesin bilimin temel kavramları hakkında az çok bilgisi olması anlamına gelmektedir. Böylece, bilimde ne yapmak istediğiniz hakkında açık ve net bir iletişim kurabilirsiniz, ve kim bilir,  belki de sonunda, kendiniz bile ne yapmak istediğinizi anlayabilirsiniz. ”

Elbette ki Hawking’in teorileri eleştirilere maruz kalmakta, ancak o yine de coşkusunu korumayı başarabiliyor. Genç bilim insanlarına  verdiği öneri de bunu kanıtlıyor:

“Bana göre, yaşamak ve teorik fizik araştırması yapmak için harika bir zaman. Hiçbir şey, daha önce kimsenin bilmediği bir şeyi keşfetmenin yerini tutamaz”

Claire Bernish

Çeviri: Banu Akkök

www. theantimedia.org/stephen-hawking-warns-humanity-leave-earth-ruling-class-destroys/

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu