Gelecek

Yapay Zeka Uzmanlarından Uyarı Mektubu

Yapay zekâ uzmanları, robotların gelecekte insanlığa karşı oluşturabileceği tehditlere karşı uyarı içeren bir açık mektup hazırladı. Birçok bilim insanının imza attığı mektupta, yapay zekânın insan kontrolünden çıkmaması gerektiği vurgulandı.yapay_zeka

 

 

İnsanlığın karşısına çıkabilecek dış tehditlere karşı çalışmalar yapan Future of Life Institute (FLI) yapay zeka karşısında dikkatli olunması gerektiğini belirten bir açık mektup yayımladı.

Yapay zekânın insanlığın kontrolünden çıkmaması gerektiğini vurgulayan mektuba Google’ın sahibi olduğu İngiliz yapay zekâ firması Deep Mind’ın kurucuları, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) profesörleri, IBM Watson süper bilgisayarını geliştiren mühendisler ve Microsoft Research biriminden bilim insanları imza attı.

FLI mektubunda, yapay zekâ araştırmalarının insanlığa büyük faydalar sağlayabileceği ancak maksimum fayda sağlanırken, olası zararların önüne geçilmesi gerektiği ifade edildi. Mektupta olumsuzlukların neler olabileceği ve nasıl önlenebileceği de belirtildi.

Sürücüsüz otomobiller ve otonom silah sistemleri biri yapay zekâ teknolojilerinin sahiplerine tehdit oluşturabileceğini not düşen FLI, yapay zekânın sunacağı davranışların dikkatle incelenmesi gerektiğini vurguladı. FLI, yaşanan gelişmelerin sadece bir fantezi penceresinden bakılmasına son verilmesini ve bir gün yapay zekânın komutlara karşı gelebileceği ihtimalinin düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Birçok uzman uyarmıştı

Yapay zekânın gelişimine karşı geçmişte birçok ünlü isim uyarıda bulunmuş ve insan neslinin robotların tehdidi altına girebileceğini belirtmişti.

Teknoloji milyarderi Elon Musk, yapay zekâ hakkında birçok uyarı yaparken, İngiliz fizikçi Stephen Hawking robotların insan neslini tehdit edeceğini ifade etmişti.

Musk, yapay zekâya araştırmalarında düzenleme olması gerektiğini, böylece ‘aptalca hataların önüne geçilebileceğini’ belirtmişti. Hawking ise Mayıs 2014’te yaptığı açıklamada, yapay zekânın insana ait finansal pazarları, araştırmaları geride bırakabileceğini, liderlerin otoritesini yıkabileceğini ve anlamını bile çözemeyeceğimiz silahlar geliştirebileceği uyarısını yapmıştı.

Fütürist Nell Watson ise FLI mektubunda belirtildiği gibi robotların kontrolden çıkabilecek davranışlar sergileyebileceğini ve insanları öldürmeyi normal kabul edebileceklerini öne sürmüştü.

Mektubun orijinalini buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kaynak: CNET ve Al Jazeera

Dünyalılar

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu