Gelecek

Yıl 2023: Robot Ordular Savaşına Hoşgeldiniz

Teknolojinin durdurulmaz büyümesinin önümüzdeki 10 yıl içinde bizi nereye götürebileceğini hiç düşündünüz mü? Peki, sizce gelecek 10 yıl içinde ordular bu gelişmeden nasıl bir pay çıkaracaklar kendilerine?

robot asker

Gelişen robot teknolojisi neticesinde insanlar yakın zamanda robotlarla karşılaştırıldıklarında ikinci sınıf durumuna düşebilirler. Aslında uzun zamandır insanlık buna benzer senaryoları dizilerde, filmlerde izlemekte ve bilişsel olarak kendini bu duruma hazırlamakta. Terminatör ve I – Robot bu konuda çekilmiş filmlerden tanıdık birkaç örnek sadece.

Bu konudaki çalışmalarını günümüzde giderek hızlandıran Amerika, 5D Robotics’in kurucularından Scott Hartley’in yaptığı açıklamaya göre, 2023 yılından itibaren her asker başına 10 robot düşecek şekilde ordusunu yeniden yapılandırmayı planlamakta

scott_hartley

Şu an itibari ile zaten bazı protipler üzerinde çalışmalar ve denemelere başlandı bile.  Mesela  “Crusher” (öğütücü), altı ton ağırlığında, karmaşık bir bilgisayar sistemiyle donatılmış bir “savaş robotu”. Bir Amerikalı general, bu ölüm makinelerinin, “insanların bilgisayar işlemleriyle öldürüldüğü yeni bir çağın habercisi” olduğunu söylüyor.

Güney Kore, Çin, Rusya, İsrail ve İngiltere’ de ABD gibi  farklı düzeylerde robotik silah sistemleri geliştirme sürecinde. Bu ülkeler, robot silahlarının insan kontrolünde kullanıldığı konusunda ısrarlı açıklamalar yapıyor. Uluslararası Robot Silahların Kontrolü Komitesi’nden Profesör Noel Sharkey, hava bombardımanı icat edildikten hemen sonra İkinci Dünya Savaşı çıktığına dikkat çekerek, “Böyle bir sürecin robot silahlarla tekrar yaşanmasına izin vermemeliyiz. İnsan öldürmeye bir makine asla karar veremez” diye uyarıyor.

Evet belki robotlar savaşta askerleri korumak adına planlanıyor ancak robotlarla dolu bir ordu her zaman daha cüretkar olabilir, sonuçta robotların geride kalan aileleri, onları bekleyenleri yoktur ve aslında onlar sadece robottur, kimin umrunda olurlar ki ve kim onların umrunda olur ki…

Kaynak: http://www.computerworld.com/s/article/9244060/U.S._military_may_have_10_robots_per_soldier_by_2023

Sibel Çağlar

Dünyalılar

Gelecek nasıl gelecek başlıklı içerik için lütfen linki ziyaret ediniz

gelecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu