Kültür-SanatNe Yapmalı?

11. Saat, Kıyamete 1 Saat Kala!

 

Tik tak tik tak saat işliyor kıyamete 1 saat kala 11. Saat. 

Gezegenimizin soluk soluğa yaşadığı son dönemlerin bir kurgusunu yapan film çok önemli sorular soruyor.

Ne kadar vaktimiz kaldı? Kıyamet bizim için mi yoksa dünya için mi? İnsanlık için kıyameti getiren etkenler neler? Hepimizin fert olarak sorumluluğu nedir? Çözüm siyasi olduğu kadar günlük yaşamın içinde de yatmıyor mu? Ve bütün bu soruları sorarken kendi cevaplarını da veriyor “11. Saat”.

Bu ekonomik sistemde çevre faktörlerini tersine çevirebilmek için sokak protestolarının dışında alınması gereken ekonomik önlemler öneriyor. Mesela petrol ve kömür gibi fosil yakıtlardan alınacak vergilerin arttırılması.

Konuşmacılar da birbirinden önemli isimler. Filmde eski Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, tanınmış bilim adamı Stephen Hawking, sürdürülebilir tasarımcılar David Mau ve William McDonough gibi 50’yi aşkın bilim adamı, düşünür ve lider gezegenimizin karşı karşıya bulunduğu en önemli sorunları tartışıyorlar. Bu isimlerin hepsinin buluştuğu nokta gezegen üstündeki insan ırkının son zamanlarını yaşadığı.

Dünyadaki yaşam türleri sürekli değişikliğe uğruyor. Nesiller tükeniyor onların yerini yeniler alıyor. Bunun insan nesli için de geçerli olmamasının bir sebebi yok. Şişirilmiş egomuzla insan ve doğa arasına bir fark koyuyoruz. Halbu ki insan da bu doğanın bir parçası. Ve bu egoya dersi doğa, Katrina gibi kasırgalarla çok sert bir şekilde verebiliyor.

Yapım bizi düşündürüyor. Şu an insanoğlu dünyadan yok olsa, dağlar, okyanuslar, ormanlar kendini kolayca yeniler. Her yer yemyeşil ama insansız bir dünya olur. Bu gerçeği olduğu gibi kabul etmeliyiz.

Petrol şirketlerinin kurguladığı siyasi ve ekonomik bir düzen içinde, medyanın bize zorla kabul ettirmeye çalıştığı tüketime yönelik bir sistemde yaşamaya dünyanın dengeleri dayanamayacak. Bu dengeler çöktüğü zaman yere düşen ise insanlık olacak. Üstelik bunun sebebi de biz insanoğluyuz. Kendi kendimizi yok edeceğiz.

Ne acı değil mi? Filmin en önemli mesajı bir konuşmacının söylediği gibi bütün bu dengesizlikleri düzeltmenin yolu kendimizi tanımaktan geçiyor. Nüfus artışı, asit yağmuru, depremler, kasırgalar veya küresel ısınma aslında içimizdeki çöküşün bir yansıması. İnsan ilk önce varoluşuyla barışmalı. Böylece hırslarına yenilmez.

Yönetmen : Nadia Conners, Leila Conners Petersen – ABD 2007

Senaryo : Nadia Conners, Leonardo DiCaprio, Leila Conners Petersen

Oyuncular : Leonardo DiCaprio, Kenny Ausubel, Thom Hartmann, Wangari Maathai, Sandra Postel

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu