Ne Yapmalı?

8 Yılın Ardından Fukuşima ve Ülkemizdeki Nükleer Planlar – 1 Mart 2019

Fukuşima’nın bir yıl dönümü daha yaklaşırken nükleer santrallerin dünyamıza neler yapıp ettiğini tekrar konuşma, bilgileri güncelleme zamanı. Bugünü ve yarını etkileyecek meseleler üzerine düşünmek ve tartışmak bir yurttaşlık hakkı olduğuna göre, gelin yerel seçim öncesinde nükleer santral konusunu masaya yatıralım.

Dünyanın ikinci büyük nükleer kazası kabul edilen Fukuşima Nükleer Santral Kazası 8 yıldır devam ediyor.

Doğal yaşam ve onun yalnızca bir parçası olan insanlar radyoaktif kirliliğin mağdurları.

Üstelik Japon Hükümeti’nin aldığı ve almadığı önlemler, kapitalist sistemde radyoaktif kirliliğe maruziyeti arttırarak yaşamı çeşitli şekillerde tehdit ediyor.

Ülkemizde ise siyasi iktidar yoğun ve derin şekilde hissedilen ekonomik kriz ortamına, siyasi belirsizliklere, iklim değişikliği şartlarında nükleer enerjinin sürdürülebilir olmamasına rağmen nükleer santral projelerine ilişkin sessizliğini koruyor. Öte yandan söz konusu nükleer santral projelerinin gerçekleştirilmesinin imkansızlığına dair, yerel seçim yaklaşırken dahi ne muhalefet ne de sivil toplum örgütleri bir açıklama talep ediyor.

Sunum ve anlatımı yapacak olan Pınar Demircan; nükleer santrallerin riskleri ve toplumsallığı üzerine akademik araştırma ve sivil toplum çalışmaları yürüten, Yeşil Gazete ile Yeni Yaşam gazetelerinin yazarı, nukleersiz. org koordinatörüdür.

Yer: Babil Cafe/Bar
Akmar Pasajı yakınları ya da K2 outdoor mağazası yanı
Tarih: 1 Mart 2019 Cuma 20:00 – 22:00

Sınırlı yer kapasitesi nedeniyle katılım durumunuzu dunyalilar@dunyalilar.org adresine iletirseniz seviniriz.

Etkinlik ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu