Ne Yapmalı?

Dikkat! Mutluluk Tacirlerinin Gözleri Cüzdanınızda Olabilir!

‘‘Plazaların etrafı, mutluluk tacirlerinin ‘atölye’leri ile doludur. Otellerin büyük salonlarındaki, hasılatı binlerce TL olan ‘nefes terapisi’ moderatörleri, ilişkiler üzerine ‘sertifikalı’ eğitim verenler, modern zamanın mutluluk tacirleri arasında yerlerini alırlar. Mesela, içinde ’cinsellik nasıl yaşanır, yaşamın yol haritasını çıkarmak’ gibi konuların olduğu, ismine ‘kişisel gelişim / dönüşüm’ denilen bir eğitim için, asgari ücretin iki katı kadar para ödeyen kent insanları vardır. Onları, hafta sonları yaşam koçluğu kurslarında bir üst sertifika peşinde koşarken görebilirsiniz. İş çıkışı soluğu ‘yaşama sanatı’ başlıklı bir atölyede alabilirler. Bir bakmışsınız kırmızı otel halısının üstünde çember kurmuş halde, ‘kendilerini tutkulu yapacak’ oyunlar oynuyorlar! Hatta ateşin üstünde yürüten, birlikte zıplatarak ‘ben iyiyim, ben güçlüyüm’ diye herkesin birbirine bağırmasını, sarılmasını isteyen hokkabaz bir eğitmen, hızını alamayanlar için hazırda bekler.
Kapitalist deha, modern insanın, sürekli kendi ile meşgul olmasından son derece memnundur. Bireyin kendine yönelerek atıl kalmasını keyifle izler. Çizdiği sınırların içindeki kişi, en fazla başkalarına mutluluk öğütleri veren birine dönüşebilir.’’

Bu satırlar, Dunyalilar.org web sitesinde pek çok yazısı yayınlanan Fırat Devecioğlu’nun ‘Yüzleşme’ adlı kitabında geçiyor.

6 Nisan 2018 Cuma günü, kendisi ile, mutluluk, tatmin ve yaşamın anlamı gibi sorulara farklı cevaplar getirmek üzere bir araya geleceğiz. Yüzleşme adlı kitaba giden süreci ve kitabın kendisini konuşacağız.

Mutlu olmak için Nepal’e yolculuk yapmak veya ünlü kariyer koçları ile bir sahnede zıplamak zorunda mıyız? Mutluluk tacirlerinin gözlerini diktiği cüzdanımızla mı yoksa kalbimizle mi yolumuzu bulabiliriz?

Kişisel gelişim kurslarının mı, yoksa direnişin, bilimsel aklın, öfkenin, devrim için evrimin, düşmanı doğru tanımlayan halkların mı dünyayı güzelleştireceğini tartışacağız..

Tarih: 6 Nisan Cuma 19:45 – 21:45
Yer: Kadıköy Babil Cafe – Akmar Pasajı yakınları
İletişim için: dunyalilar@dunyalilar.org

Mekanın 50 kişiyle sınırlı kapasitesi nedeniyle önceden iletişim kurmanız faydalı olabilir.

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/752998308227400/

Etkinlik ücretsizdir.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu