Ne Yapmalı?

Sohbet: Küreselleşme ve Milliyetçiliğin Yükselişi

“Demokratik yıkım!!…

ahmet_doğançayır_küreselleşme_sunum

”Küreselleşmenin çelişkilerinden biri şudur ki insanlar, sermaye, ürünler ve fikirlerin serbest dolaşımı insanları birbirine yaklaştırsa da, bir yandan da ulus devletlerin yabancılara uyum sağlama kapasitesini azaltır. Ulus devlet, istikrarlı bir şekilde üzerinde tam hâkimiyet sağlayabileceği son kültürel kaynak olan etnik kimlik kurmacasına indirgendi. ‘’Alternatif Yok!’’ sloganını benimseyen makroekonomik politikalarının bir sonucu olarak kimlik politikaları Avrupa siyasetinin merkezi konumuna geldi. Daha bağlantılı, ancak daha az bütünleşmiş bir dünyada yaşıyoruz. Küreselleşme bağ kurarken bağları da koparıyor”

Bu satırların yazarı, 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde İşçi Cephesi Dergisi Yazı İşleri Müdürü ve sahibi, bugünlerde yazılarını https://yalansz.wordpress.com/ web sitesinde yayınlayan ve Dünyalılar okurlarının da değerli analizlerinden tanıdığı Ahmet Doğançayır, bizlere gelecek hakkında ipuçları verecek.

Amerikan merkezli emperyalizmin topyekun bir çatışma ortamına dönüştürdüğü dünyada milyonlarca insan mülteci durumuna geldi, iklim sorunları daha da büyük insan göçlerini tetikleyecek gibi görünüyor. Çin ve Rusya’nın yeni güçlü bir blok oluşturması, AB’nin Amerika’ya rağmen bir süper güç olma çabası, tam da bunlar olurken İngiltere’nin birlikten ayrılmak istemesi ne anlama geliyor?

İnsanlık nereye gidiyor?

Sosyalist mücadelenin emekçilerinden ve öncülerinden biri olan Ahmet Doğançayır bizlere bildiklerini anlatacak.
Derinlemesine bir sohbet olacağını tahmin ediyoruz.

Sorularınızı, katkılarınızı ve kaygılarınızı alıp bu sohbete gelin. Umut var mı hep birlikte karar verelim…

Yer: Kadıköy Babil Cafe/Bar (Akmar Pasajı yakınlarında)
Tarih/Saat: 7 Aralık Cuma 2018
(20:00 – 22:00)

Sınırlı yer kapasitesi nedeniyle katılım durumunuzu dunyalilar@dunyalilar.org adresine iletirseniz seviniriz.

Etkinlik ücretsizdir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu