Başka Dünya

Başka Bir Dünya Mümkün

Başka bir dünya mümkün ormanlarımızı can bellersek; ormanlarımız yakıldığında can kaybımızın nice olduğunu duyumsayabilen ne azdır bizim ellerde…

Başka bir dünya mümkün derelerimiz, nehirlerimiz çağıl çağıl çağladığında; HES`ler suyun canını çıkartandır, can suyumuzu, can sularımızı kurutan.

Başka bir dünya mümkün kuşların ulaşım hakkına saygı duyarsak; can biriciklerimizin göç yollarını “insani sebeplerle” engellemek, aymazlıktan da öte bir zulümdür.

Başka bir dünya mümkün kedilerimizi köpeklerimizi aç susuz koymazsak kuraklıklar içinde; cümle hayvanların sıhhatinden cümlemiz sorumluyuz. Öyle sığdır ki insanın dünyası, bir hayvanı giyim eşyası olarak görebilecek rezil rüsvalıktadır, ibadet vesilesiyle katletmeyi sevap kabul edebilecek yozlukta…

Başka bir dünya mümkün balıkların yurdunun balık çiftlikleri değil, ırmaklar, denizler, okyanuslar olduğunu anladığımızda; yunuslar oyuncağımız değildir bizim, sirkler doğal yaşam alanı değildir ayıların!

Doğaya kapitalizmin cümle vahşetlerini uygulayandır insan; doğayı talan ettikçe kendisi de talan olandır.

Bir ağacı, bir AVM için gözünü kırpmadan kesenle, bir halkı, nükleer santraller için yerinden yurdundan eden zihniyet aynı körlüktedir.

Suları para pul için kurutanla, yurttaşların can güvenliğini cam güvenliği gerekçesiyle heder eden zihniyet aynı kıyıcılıktadır.

Emekçilerin, yoksullukların, biz canların barındığı cümle evler can evidir bize; kentsel dönüşüm planı adı altında tasarlanan burjuva kepazelikleri, patron düzenbazlıkları değil!

Mutlu halklarımız olmalı bizim; dilleri, kültürleri, özgürlükleri güvence altına alınan.

Huzurlu çoğulluklarımız olmalı, sıhhatleri, ferahlıkları, sulhları güvenlik gerekçesiyle karartılmayan; can halleri, bilinçleri, mücadeleleri din gerekçesiyle, milliyetçilik gerekçesiyle soldurulmayan.

Başka bir dünya mümkün, başka bir dünyaya inandığımızca, emeğimizce, vicdanımızca!

Öksürüğü geçsin diye, doktorun verdiği şurubu, bulutlaşıp, hastane bahçesindeki çınar ağacının, kuruyan dallarına dökmeyi hayal eden çocuklar var bizim ellerde dostlar; hasta olup da,, yemeden içmeden kesilince, bir karınca yuvasında, kardeş bildiği karıncalarla yaşamayı hayal eden çocuk`su özlemler var gayrı…

Başka bir dünya mümkün, doğa içinde bir oldukça, birlik içinde doğaya bütünlendikçe; doğal hakkımızdır ve sorumluluğumuzdur başka bir dünyanın mümkün olduğunu kanıtlamak bunca zulümler, yaftalamalar,  sömürüler içinde.

İmecelerle mümkün, komünlerle mümkün başka bir dünya; direnişlerle, dayanışmalarla mümkün.

Mümkün olanı başarmak  sincaplar, börtü böcekler, cümle canlar, cümle halklar için;  imeceler, komünler kurup cümle vahşetlere karşı bereketlendirmek biz`i, içtenliğimizi  ve aşk`ı…

Aşk`a bir dünya mümkün dostlar; başka bir dünya mümkün!

Ergür Altan (erguraltan@gmail.com)

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu