Yaşam

Bazı insanlar neden sürekli geç kalırlar?

Bazı insanların sürekli olarak otobüsü, metrobüsü, metroyu, treni kaçırmasına, işe geç kalmasına yada arkadaşlarıyla buluşmalara geç kalmasına neden olan nedir? Ve neden düzeltmek bu kadar zordur?bilim-insanlari-surekli-gec-kalmamizin-nedenini-acikladi

Araştırmacılar uzun zamandır bunun sebebini bulmaya çalışıyor. New York Üniversitesinden psikolog Justin Kruger, “Geç kalma durumunu çözmek için çeşitli engelleyici tedbirler ve cezalar mevcut, asıl paradoks ise bu cezalar ve sonuçlarına rağmen geç kalmaya devam ediyoruz.” diyor.

İnsanların geç kalmalarına neden olan en yaygın ve basit sebeplerden birisi planlama hatası olarak bilinen bir işin ne kadar süreceğini tahmin edememek. Araştırmacıların elde ettiği verilere göre genellikle insanlar %40 oranında bir işin tamamlanabileceği süreyi hafife alıyor.

Diğer önemli sebeplerden birisi de sürekli olarak geç kalan kişilerin genellikle aynı anda bir çok işi yapan insanlar olduğu düşünülüyor. Bunun sebebi, çoklu görev yapabilen insanlar için ne yaptığına dair üstbiliş ve farkındalığa sahip olmanın güçlüğü.

Jeff Conte’ın 2001 yılında yaptığı bir araştırmaya göre geç kalmayla ilişkili olabilecek başka kişilik türleri de var. Hedefe odaklı( A tipi) insanlar genellikle geç kalmazlar, ağır hareket eden(B tipi) hedefi çok önemsemeyen kişiler genellikle geç kalırlar.

Ama işin gerçeği şudur, A tipi ve B tipi insanlar zamanın akışını farklı hissederler. Önceki araştırmalardan edinilen sonuçlara göre A tipi insanlar bir dakikalık süreci 58 saniye olarak hissederken, B tipi insanlar ise bir dakikanın 77 saniyede geçtiğini hissediyorlar.

Jeff Conte, “Bu 18 saniyelik fark zaman içinde ciddi farklar yaratır.” diyor.

Elbette bunu bilmek genellikle sorunu çözmeye yardımcı olmuyor. Ama bilim insanları zamanlamamızı iyileştirmek için bazı yöntemler geliştirmiş.

Genellikle bir görevin ne kadar süreceğini hafife alan insanların aktiviteyi çok detaylı adımlara ayırması bir görevin ne kadar süreceğini daha doğru hesaplamasına yardımcı olabilir. Yapılacak görevi zihninizde canlandırmak da ne kadar süreceği hakkında daha gerçekçi fikirler verebilir.

Ayrıca sürekli olarak geç kalanların aynı anda iki yerde birden olamayacaklarının farkında olması gerekir.

Kişilik konusuna gelince bunu değiştirmek için yapabileceğimiz pek bir şey yok ama kişiliğimizin farkında olmak düzeltme yönünde ilk adımdır.

http://www.sciencealert.com/scientists-have-identified-the-personality-type-that-makes-you-chronically-late

Bu yazıda referans olarak www.bilimnedir.com internet sitesi kullanılmıştır.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu