Yaşam

Bilinen ülkelerin bilinmeyen içecekleri

Ülkelerin milli içecekleri olarak genellikle alkollü içecekler olarak yazılıp çizilir. Dünya çapında alkol tüketimi ve endüstrinin büyüklüğü ile orantılı olarak bunlar zaten her ülkede bulunur oldu.


Fakat, bu ülkelerin bir de kendilerine özgü alkolsüz içecekleri var. Bunların bazıları son 20-30 yıl önce yapılmaya başlanmış. O ülkelerde çok sevilmiş ve sembol haline gelmiş. Bazıları da 9000 yıllık alkollü içecekler tarihinin bile öncesine dayanıyor. Bazıları sadece kendi bölgelerinde çok sevilmişler fakat dünyaya açılmamışlar. Ancak o ülkeye giderseniz öğrenebileceğiniz içeceklerdir. Veya o ülkeden çok insanın göç ettiği ülkelere…

1 –  L&Plp_-_sandmansreverie

Yeni Zelanda’nın sembolü haline gelmiş L&P’nin açılımı Lemon and Paeroa dır. Paeroa, ülkenin kuzey adasında yer alan küçük bir kasaba. İçeceğin, bu küçük kasabanın adını almasının sebebi ise sadece o bölgeden çıkan doğal maden suyu. L&P, limon suyu ile bu özel maden suyunun karışımından yapılıyor. Paeroa’da içeceğin doğuşu adına büyük bir L&P şişesi bulunur. Bugün en büyük üreticisi Coca-Cola şirketidir…

2 –  Lemon, Lime and Bitters

2014-06-04-12_16_36-Lemon-lime-bitters-4.80-Pancakes-on-the-rocks-darling-harbour-sydney-_-Flickr-

Limon suyu yada Sprite, tatlandırılmış yeşil limon aroması ve Angostura bitters dan yapılan Avusturalya içeceği. Ayrıca Yeni Zelanda’da sıklıkla tercih edilir. Alkollü tercih edilirse limon likörü ile de yapılabiliyor. Fakat hiçbir yerde alkollü içecek sınıfında satılmaz. Harika bir gazlı içecek alternatifidir.

3 –  Guarana guarana-antartica

Adını, yapıldığı yabani meyveden alan Brezilya’nın milli içeceklerinden. Yerli halklardan buyana tüketilen içecek, Maues’de yetişen guarananın toz haline getirilerek elde ediliyor. Güçlü bir enerji kaynağı olan meyve, günümüzün enerji içeceklerinde de kullanılıyor. Yeni Zelanda örneğindeki gibi burada da Coca-Cola şirketi üreticiliğine başlamış fakat halk tarafından tercih edilmemiştir…

4 –  Bubble TeaRange1

80’li yıllardan sonra üretilmeye başlanan sütlü çay kökenli bu içecek Tayvan’ın sembolik içeceği haline gelmiştir. Diğer ülkelere bölgelere özgü içeceklerin aksine son 10 yıldır dünya çapında, giderek büyüyen üne ve talebe sahip.

Aromanın yanı sıra Buble Teanin ilgi çeken kısmı içindeki Tapioca tanecikleridir. Casava adlı bitkiden elde edilen kalın nişasta türü olan Tapioca, ıslandığında sakızımsı benzer yapısıyla aromadan çok verdiği his ve dokusu sebebiyle ilgi görüyor. Akışkan ya da yarı dondurulmuş olarak servis edilen Buble tea, tapioca parçalarının geçebileceği geniş bir kamışla içiliyor.

5 –  Mateoriginal_mate

Arjantin ve Uruguay’ın milli içecek olarak kabul ettiği Paraguay ve Brezilya’da da tüketilen bitki çayı. Yerba Mate adındaki bitkiden yapılan çayı ilk yapanlar Guarani adlı, Paraguay ve Uruguay arasında yerleşmiş kabiledir. Çay, İspanyol ve Portekiz işgaliyle birlikte bütün Güney Amerika’ya gelmiştir.

Gümüş veya paslanmaz çelik kapta içilen çay, hem soğuk hem de sıcak tüketiliyor. Yüksek miktarda matein içeriyor ve aynı zamanda kişiyi rahatlatıcı etkiye de sahiptir. Rahatlatıcı etkisi sebebiyle gün boyu sıklıkla içilir. O kadar ki Güney Amerika’da deriden yapılmış çantasıyla dolaşan, sürekli mate içen birçok insan görebilirsiniz.

Kabı ve gümüş kamışın kullanımında pipo gibi gelenekler ve kurallar vardır. Herkesin kendi kabını ve kamışını kullanması beklenir. Başkalarının çayını istemek aslında abestir. Yabancı olduğunuz için insanlar çaylarını sizinle paylaşır veya denemenize izin verirler.

6 – Atole52c19515e4b0b729fb8b4719-usarmy3947-1388418849195-atole

Meksika’nın sevilen içeceği Atole mısırdan yapılan bir içecek. Aslında Amerika kıtalarında mısırın olayı bambaşkadır. ABD, dünyanın önde gelen mısır üreticilerinden olmasına rağmen göze çokça çarpan, belirgin bir mısır tüketimi alışkanlığı yoktur. Üretim rakamlarını arttıran faktör aslında Gdo teknolojisidir. Fakat Meksika’dan başlayarak güney kıtaya devam ettiğinizde Brezilya, Arjantin ve bölgedeki diğer ülkelerde mısırın tatlısına, çeşitli içeceklerine, şekerine, yemeğine kadar mısırı farklı formlarda ve yaygınca görebilirsiniz. Atole de bunlardan biri. Tarçın ya da çikolata eklenerek veya üstüne serpilerek servis ediliyor.

7 –  Coca Çayıimg_0643-1024x768

Coca yaprağından yapılan çay, Bolivya’da sıkça tüketilen bir milli içecektir. Ayrıca Arjantin, Kolombiya ve Peru’da da içilir. Yaprağın etkisinden dolayı kasları gevşetici ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir. ABD’de yasaktır. Çünkü bağımlılık etkisi yüksek kokain de aynı bitkiden elde edilmektedir. Zira, çayın tüketimi sonrası uyuşturucu testi pozitif sonuç vermektedir. Aynı zamanda kokain bağımlılarının tedavisinde de kullanılır.
Çayın çok içildiği yerlerde verdiği rahatlatıcı etkinin yanı sıra talep görmesinin diğer bir sebebi ise kan basıncına etkisidir. Bu özelliği sayesinde, rakımın yüksek olduğu yerlerde vücutta kan basıncının dengelenmesi ve kişinin daha rahat nefes almasına yardımcı olur.

8 –  Ginger Ale

10818661_10152363641987294_1616179693_n

Baharat karışımları ile zenginleştirilmiş zencefilli bir gazozdur. Canada Dry markası ile dünyaya açılan Kanada’nın sembolü haline gelmiş içecek ABD’de de çok ünlüdür. Gazlı içecekler başlığı altında toplanan içeceklerin arasında limon aromalarını tercih edenlerin beyenebileceği bir içecektir. Markalara göre kafeinsiz olanları da vardır.

Ayhan Yalçınkaya

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu