Yaşam

Buen vivir (iyi yaşam)

İstanbul’a gelen Ekvador Mutluluk Bakanı Zurita, amaçlarının Mevlânâ’nın felsefesinde olduğu gibi, “Egodan arınıp hayatın bilincine varmış bir nesil yetiştirmek” olduğunu söyledi. Zurita’ya göre devletin asli görevi vatandaşlarının mutluluğu olmalı.

zuritaGÜNEY Amerika ülkesi Ekvador’un 6 aydan beri bir Mutluluk Bakanı var.

Halkın “buen vivir” (iyi yaşamak) hakkını öncelikle gözetmesi hükmünün yerine getirilmesi için kurulan bakanlığın başına Turizm Bakanı Freddy Ehlers Zurita’yı (68) getirildi. Ehlers, bu hafta Management Center Türkiye’nin davetlisi olarak İnsan Kaynakları Zirvesi’ne katılmak ve Mevlânâ Celaleddin Rumi hakkında bir belgesel çekmek için İstanbul’dayken bakanlığının felsefesini ve çalışmalarını anlattı.

(* İyi yaşam)

MADDİYATLA İLGİSİ YOK

– “Bizim misyonumuz mutluluğu içeriyor ama asıl meselemiz halkımıza ‘buen vivir’ (iyi yaşam) sunmak. Buen vivir, sufi gibi tek kelime ile tercüme etmesi zor bir kavram. Aslında o da Ekvador yerlilerinin ‘Sumak Kawsay’ kavramından geliyor. ‘Buen vivir’, iyi yaşamak demek ama bunun maddi şeylerle alakası yok.”

-“Buraya geldiğimde yaptığım ilk şey Mevlevihane’yi ziyaret etmek ve sufilerle görüşmek oldu. Mevlânâ ve Tasavvuf, ölümünden 800 yıl sonra bütün dünyada yeniden popüler oldu. Çünkü Mevlânâ dünyada ‘buen vivir’i ilk kez tanımlayıp yaşayan insanlardan biriydi. Mevlânâ’nın Divan’ı bizlere vermenin erdemini öğretir, sürekli almayı ve talep etmeyi değil. Bu şiirler bize doğa ve diğer insanlarla uyum içinde olmamızı öğütler. Sürekli koşturmaca ve yarış halinde olmayı ya da doğayı katlederek kendi sonumuzu getirmeyi değil.”

DEVLET MUTLU ETMELİ

-“Biz de ‘buen vivir’ bakanlığı olarak Mevlânâ’nın felsefesini Ekvador’da hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bizimkinden çok farklı, vermeyi bilen, egolardan sıyrılmış ‘hayatın bilincine varmış’ bir nesil geliştirmek istiyoruz. Çünkü hayatın bilincinde olmak, mükemmel olmasa da mutluluk getirir. Mutlu insanlar da buen vivire ulaşır.”

-“Devletler vatandaşların maddi alemde kaderine terk etti. Oysa devletlerin asli görevi vatandaşlarının mutluluğunu sağlamak olmalı.”

Mutluluk verimlilik getirir

”Üç önemli proje başlattık. Birincisi ‘buen vivir’i tanıtma kampanyası. Televizyon programları, seminerler ve yayınlarla halkı bilinçlendiriyoruz. İkincisi uluslararası ilişkiler kurup deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Üçüncüsü ve en önemlisi ise kamu çalışanlarının mutluluğunu artırmak için çalışmalar başlattık. Bakanlık personellerinin sorunlarını dinliyoruz ve çözüm bulmaya çalışıyoruz. Süre olarak daha az çalışmalarına rağmen daha çok iş yapıyorlar, verimlilikleri arttı. Çünkü artık kişisel gelişime, kültüre ailelerine daha fazla vakit ayırabiliyorlar ve daha mutlular.”

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu