Kültür-Sanat

Che Guevara’ya dair…

Arjantin’de mütevazı bir ailenin ağır astımlı en büyük oğlundan söylenmiş bazı sözler okuyacaksınız bu yazıda. Onu günlerce babasının kucağında uyumaya zorlayan, okula devam etmesini engelleyen, Arjantin ordusunda askerliğe yeterli bulunmamasına neden olacak kadar zorlu sorunlarla büyümüş Che Guevara’ya dair sözler…

Uruguaylı yazar Eduardo Galeano ‘Che’nin ilk zaferini astıma karşı verdiği savaşta aldığını yazar: “Astımın onun yerine karar vermesine asla izin vermedi.” Bu savaş ona yoldaşlarından da aynısını beklediği çok katı bir özdisiplin hediye etti.

“Söylemenin en iyi yolu yapmaktır.” der Küba Devrimi’nden yaklaşık yüz yıl önce yaşayan Kübalı devrimci ozan José Martí. Che Guevara’nın büyüsü de buradan geliyor gibi görünüyor. O hep yaparak söyledi, bu yüzden en iyi şekilde söyledi, güzel söyledi. Hayatını farklı ideolojilerden milyonlarca insanın hayranlıkla okuduğu bir sanat eserine dönüştürebilmeyi başardı. Bu onun hiç bitmeyen, sonsuzluk kadar uzun son zaferi oldu.

*    Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme, Ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

*    Ayakkabılarımın altı delikti ; ama üstü her zaman boyalıydı.

*    Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar.

*    Vur, korkak herif, sonuçta sadece bir adam öldüreceksin. (Ölmeden önce, katiline)

*    Belki hiçbir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!”

*    Hayatta öyle seçimler yap ki; kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin…

*    Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.

*    Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

*    Bir şeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi Sevmek için, ona delicesine inanmalısınız.

*    Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir.

*    Ölüm seni yanıltmasın.. düşün yaşayanları alnını korkusuzca kaldır kimin yanındasın yerin neresi, ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?

*    Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, sizde sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız.

*    Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin… Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi…

*    Gerçekçi olalım, imkansızı isteyelim.

*    Bir yalan, hangi amaç için söylenmiş olursa olsun, her zaman, en kötü gerçekten daha kötüdür.

*    Savaşan, kaybedebilir. Savaşmayan, çoktan kaybetmiştir.

*    En önemlisi,dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi koruyabilmenizdir. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.

*    Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim.

*    Bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir…

*    Bir çiçeği katledebilirsiniz ama baharı asla!

*    Bizim gibi kaşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler.

*    Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar. Rüzgar ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar.

*    Düşmanın yoksa, hayatta hiç başarılı olamadın demektir.

*    Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, Ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu